Klasa 4

Obowiązkowe
1. J. Brzechwa "Akademia Pana Kleksa"
2. R. Goscinny, J. J. Sempe "Mikołajek" (wybór opowiadań)
3. Clive Staples Lewis "Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa"
4. A. Mickiewicz "Powrót taty" , "Pani Twardowska", "Pan Tadeusz"(fr.)
5. J. Wybicki "Mazurek Dąbrowskiego"
6. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie
7. Wybrane baśnie polskie i europejskie , w tym :Ch. Perrault "Kopciuszek",A. Puszkin "Bajka o rybaku i rybce"

Uzupełniające
1. Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród"
2. Joseph Rudyard Kipling "Księga dżungli"

Klasa 5

Obowiązkowe
1.Janusz Christa "Kajko i Kokosz. Szkoła latania"
2. I. Krasicki wybrane bajki
3. H. Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy"

4. wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mit o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce 5. B. Prus "Katarynka"

Uzupełniające
1. H. Sienkiewicz "Janko Muzykant"
2. A. Maleszka "Magiczne drzewo"

Klasa 6

Obowiązkowe
1. R. Kosik "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi"
2. F. Molnar "Chłopcy z Placu Broni"
3. J. Słowacki "Z pamiętnika Zofii Bobrówny"
4. J. R. R. Tolkien "Hobbit, czyli tam i z powrotem"
5. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie

Uzupełniające
1.K.Makuszyński "Szatan z siódmej klasy"
2. Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza"

Klasa 7

Obowiązkowe
1. Ch. Dickens "Opowieść wigilijna"
2. A. Fredro "Zemsta"
3. J. Kochanowski wybór fraszek, pieśni i trenów ( I, V, VII, VIII)
4. I. Krasicki "Żona modna"
5. A. Mickiewicz "Reduta Ordona" , Śmierć Pułkownika", wybrany utwór z "Sonetów krymskich"
6. A. Mickiewicz "Dziady cz. II"
7. Antoine de Saint- Exupery "Mały Książę"
8. H. Sienkiewicz "Latarnik"

Uzupełniające
1. E. Hemingway "Stary człowiek i morze"
2. H. Sienkiewicz "Krzyżacy"

Klasa 8

Obowiązkowe
1. A. Mickiewicz "Pan Tadeusz"
2. J. Słowacki "Balladyna"
3. H. Sienkiewicz "Quo vadis"
4. S. Żeromski "Syzyfowe prace"
5. A. Kamiński "Kamienie na szaniec"
6. S. Mrożek "Artysta"
7. M. Wańkowicz "Ziele na kraterze"(fr.) , "Tędy i owędy" (wybrany reportaż)

Uzupełniające
1. M. Białoszewski "Pamiętnik z powstania warszawskiego"
2. Eric –Emmanuel Schmitt "Oskar i pani Róża"