WAKACJE

Całej społeczności szkolnej: dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji oraz uczniom życzymy beztroskich, słonecznych i bezpiecznych wakacji!
Redakcja

Wydarzenia

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Nadszedł wreszcie najwspanialszy czas – wakacje! Po raz ostatni w tym roku szkolnym uczniowie spotkali się z wychowawcami, by odebrać cenzurki. Liczne grono poza świadectwami otrzymało ufundowane przez Radę Rodziców nagrody i dyplomy za wysokie wyniki w nauce oraz osiągnięcia w konkursach i zawodach. Wyjątkowo długo trwała uroczystość pożegnania klas trzecich oddziałów gimnazjalnych, którzy odebrali wyróżnienia za wyniki w nauce, uzyskanie stu procent z poszczególnych części egzaminu gimnazjalnego oraz wybitne osiągnięcia w konkursach i zawodach sportowych. Najmłodsi uczniowie zakończyli rok szkolny piękną akademią, podczas której zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, taneczne i wokalne. Pani dyrektor wręczyła uczniom świadectwa z biało – czerwonym paskiem oraz podziękowała rodzicom za wsparcie i aktywną pracę w Radzie Rodziców. Potem były już tylko radosne uściski z wychowawcami i nauczycielami oraz wzajemna wymiana podziękowań i życzeń. Wszyscy opuszczali budynek szczęśliwi, w poczuciu dobrze wypełnionego obowiązku.

ORŁY TARGÓWKA

19 czerwca w teatrze Rampa odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy dla uczniów szkół podstawowych i średnich „Orzeł Targówka”. Nagroda – mosiężna statuetka – przyznawana jest uczniom osiągającym najwyższe wyniki w nauce, sukcesy w olimpiadach, konkursach, turniejach, przeglądach oraz charakteryzującym się wzorową postawą uczniowską i aktywnością społeczną.
W tym roku do nagrody nasza szkoła zgłosiła dwoje uczniów: Igę Kasztalską kl. 3g i Michała Muszyńskiego kl. 3g. Na uroczystej Gali „Orły Targówka” obecni byli przedstawiciele Rady Dzielnicy i Zarządu Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, dyrektorzy szkół, wychowawcy, rodzice nominowanych uczniów oraz wszyscy nominowani.
Z dumą informujemy, że statuetkę za wybitne osiągnięcia otrzymali:
   - Iga Kasztalska – finalistka konkursu MKO z języka polskiego, reprezentantka naszej szkoły we wszystkich zawodach sportowych, laureatka konkursów artystycznych – wszystkie filmy szkolne powstałe we współpracy z p. Puchowskim to jej dzieło, wspaniała tancerka nagradzana na konkursach ogólnopolskich oraz główny filar projektu „Trzymaj formę”.
   - Michał Muszyński - laureat konkursu MKO z fizyki, finalista konkursu MKO z matematyki, laureat konkursów dzielnicowych: „Matematyczne Talenty Targówka”, „Młodzi fizycy Targówka”, laureat konkursu międzynarodowego z fizyki „Lwiątko”.
Ich ogromna praca, zdolności, zaangażowanie na rzecz środowiska lokalnego, wspaniała postawa uczniowska została zauważona i nagrodzona. Gratulujemy rodzicom, a NASZYM ORŁOM życzymy dalszych sukcesów!!!

GALA SPORTU 2018

20 czerwca w Szkole Podstawowej nr 84 odbyła się Gala Sportu wraz z podsumowaniem LI Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w Dzielnicy Targówek za rok szkolny 2017-2018. Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 378 im. I. J. Paderewskiego zajęła III miejsce w klasyfikacji końcowej szkół na Targówku. To niewątpliwy sukces naszych uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego. Puchar i podziękowanie z rąk Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Targówek pana Pawła Michalca odebrali współtwórcy tego sukcesu, uczniowie klasy 3i Adam Dudzik i Mateusz Łosiewicz. Podziękowanie za wkład na rzecz rozwoju sportu szkolnego w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy odebrała również przewodnicząca zespołu nauczycieli wychowania fizycznego, pani Jolanta Koch. Galę sportu uświetniły występy wokalno - taneczne i pokazy akrobatyczne uczniów Szkoły Podstawowej nr 84. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wspólnego osiągnięcia, m. in. dyrekcji oraz wyrozumiałym nauczycielom, którzy zwalniali uczniów z zajęć, aby mogli zmagać się w różnych dyscyplinach sportowych na stadionach i boiskach szkolnych.

Zespół nauczycieli wychowania fizycznego

SUKCES NASZEJ REPREZENTANTKI W LEKKIEJ ATLETYCE

W Płocku odbyły się XX Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w lekkiej atletyce. Uczennica klasy 3d - Ola Chmielewska - po zdobyciu srebrnego medalu w Warszawie zajęła 8 miejsce na Mazowszu w skoku w dal. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Nauczyciele wychowania fizycznego

Warszawski Finał V edycji Programu „Od skutera do Harleya”

19 czerwca 2018 r. w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego odbył się finał programu „Od skutera do Harleya”. W tegorocznym konkursie wzięło udział około 2700 uczniów z klas 7 i oddziałów gimnazjalnych. Inicjatorem programu i jego realizatorem jest pan Dariusz Malinowski Wiceprezydent Stowarzyszenia Warsaw Chapter Poland, przy udziale Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biura Edukacji, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty oraz Polskiego Związku Motorowego. W finale tegorocznych zmagań wzięło udział siedemnastu zwycięzców szkolnych eliminacji. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Lipińska z kl.3g , która zajęła najbardziej nielubiane 4 miejsce. Biorąc pod uwagę liczbę uczestników, to olbrzymi sukces Martyny, która udowodniła, że zna przepisy ruchu drogowego. Gratulujemy serdecznie!

Jolanta Koch

BAL GIMANZJALNY 2018

Zbliża się koniec roku szkolnego, wkrótce pożegnamy kolejnych absolwentów. Tradycyjnie w czerwcu dla uczniów klas trzecich organizowany jest bal, podczas którego po raz ostatni w tych murach i w takim gronie mogą pobawić się i miło spędzić czas. Uroczystość otworzył polonez w wykonaniu uczniów przygotowanych przez p. Hannę Kruszewską. W niejednym oku zakręciła się łezka na ten widok… Potem była już tylko wspaniała zabawa. Nowością w tym roku była ciesząca się ogromną popularnością fotobudka. Rodzice zadbali też o podniebienia uczestników i odpowiednią oprawę muzyczną. Bal 2018 z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów. Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom za perfekcyjne zorganizowanie imprezy.

Nasi złoci pływacy

 Zakończyła się rywalizacja oddziałów gimnazjalnych w pływaniu i dwuboju. Nasi zawodnicy podtrzymali wieloletnią tradycję i uplasowali się w obu konkurencjach na czołowych miejscach w dzielnicy. Dziewczęta startujące w składzie: Zuzia Bartniak z kl. 3a, Zuzia Czekała z kl. 2b, Ola Abramowicz z kl. 2a i Magda Cudna z kl. 2a wywalczyły złoty medal i prawo do reprezentowania Dzielnicy Targówek na Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. Chłopcy: Kuba Bieńkowski kl.3g, Wojtek Dobrzański z kl. 3g, Mateusz Kalisiński z kl. 2e, Szymon Grosiak z kl. 3e i Michał Pyszkiewicz z kl. 2g po zaciętej walce zajęli drugie miejsce.
 W zawodach pływackich chłopcy zwyciężyli, zdobywając złote medale i tym samym reprezentowali Dzielnicę w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. Startowali w składzie: w stylu grzbietowym - Marcin Paduchowski kl. 7c, w stylu klasycznym (żabką): Mateusz Kalisiński kl. 2e i Wojtek Dobrzański kl. 3g, w stylu dowolnym (kraulem): Grzegorz Golec kl. 7c, Michał Pyszkiewicz kl. 3g i Kuba Bieńkowski kl. 3g.
Dziewczęta zajęły III miejsce i zdobyły brązowe medale. Startowały w składzie: w stylu grzbietowym: Julia Łucyn kl. 7c, w stylu klasycznym (żabką): Ola Abramowicz kl. 2a, Zuzia Bartniak kl. 3a, w stylu dowolnym (kraulem): Anna Rosa kl. 7b, Zuzia Kamińska kl. 2h i Alicja Orzelska kl. 3e. Serdecznie gratulujemy!

Opiekę nad reprezentacją sprawowała pani Ludmiła Taciak.

WYCIECZKA DO CENTRALNEGO LABORATORIUM OCHRONY RADIOLOGICZNEJ

Uczniowie realizujący projekt unijny "Bliżej rynku pracy" odwiedzili Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej - instytut badawczy zajmujący się głównie ochroną społeczeństwa i osób narażonych zawodowo przed skutkami promieniowania jonizującego. Uczniowie zwiedzili imponujące laboratoria, poznali specyfikę pracy naukowca, a także dowiedzieli się, jaką ścieżkę edukacyjną należy wybrać, aby móc w przyszłości wykonywać tego typu zawód. Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom za przekazanie uczniom ogromnej wiedzy oraz inspirację do poszukiwania pracy marzeń.

Małgorzata Lisiewska

WYCIECZKA DO JEDNOSTKI RATOWNICZO - GAŚNICZEJ

Grupa uczniów naszej szkoły realizująca projekt unijny "Bliżej rynku pracy" miała wyjątkową możliwość odbycia wycieczki zawodoznawczej do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 6 w Warszawie o specjalizacji: ratownictwo chemiczno - ekologiczne. Uczestnicy zobaczyli najnowsze sprzęty niezbędne do ratowania życia ludzkiego, poznali wady i zalety pracy strażaka oraz dowiedzieli się, jakie wymagania należy spełniać, aby wykonywać ten zawód. Dla wszystkich była to bardzo ciekawa lekcja, która pozwoliła spojrzeć na pracę w straży pożarnej z jeszcze większym podziwem i szacunkiem. Serdecznie dziękujemy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Warszawie za możliwość zwiedzenia oraz interesujące spotkanie, które zachęciło niektórych do kształcenia się w tym kierunku.

Małgorzata Lisiewska

NAJLEPSZY PROJEKT EDUKACYJNY

12 czerwca 2018 roku została rozstrzygnięta VII edycja Konkursu na Najlepszy Gimnazjalny Projekt Edukacyjny Dzielnicy Targówek zrealizowany w roku szkolnym 2016/2017.
Uczennice naszej szkoły:
Oliwia Zalewska z kl.3j
Marta Wójcikowska z kl.3j
Natalia Podstawka z kl.3j
Emilia Karpińska z kl.3j
Joanna Wieteska z kl.3j
Kinga Bochińska z kl.3j
Monika Grobelna z kl.3j
Julia Ryńska z kl.3b
zajęły III miejsce i otrzymały pamiątkowe dyplomy z rąk Burmistrza Dzielnicy Targówek pana Sławomira Antonika. Projekt „ Origami – wyobraźnia przestrzenna w matematyce” zrealizowany został pod kierunkiem pani Anny Matkowskiej i wzbudzał duże zainteresowanie uczniów. Pomysł polega na wykonywaniu brył geometrycznych z kolorowych kartek papieru. Ich ciekawe formy, inspiracją których jest często świat przyrody, są nie tylko ozdobą samą w sobie, ale także bogatym źródłem wiedzy do wykorzystania na lekcjach matematyki. Dzięki projektowi uczniowie naszej szkoły rozwinęli wyobraźnię geometryczną i pogłębili wiedzę z geometrii przestrzennej, doskonalili sprawność manualną i koncentrację. Poznali historię powstania sztuki origami i zbudowali własnoręcznie wiele pięknych brył geometrycznych.

Wolontariat na XXIV Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Igrzyska Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej organizowane przez OSiR Targówek to impreza wyczekiwana przez osoby niepełnosprawne. Mogą pokazać swoje umiejętności, poczuć się docenionym oraz szczęśliwym, rywalizując w konkurencjach sprawnościowych. Igrzyska to też piękna przygoda dla wolontariuszy, którzy stają się dla zawodników nie tylko opiekunami, ale też przyjaciółmi. Wspólnie pokonują sportowe trudy, rozmawiają, bawią się, spożywają posiłek. Wyraz zadowolenia i nieustający uśmiech podopiecznych utwierdza w przekonaniu, że warto się poświęcać i dać z siebie wszystko. Nasi wolontariusze po raz kolejny sprostali oczekiwaniom osób niepełnosprawnych. Jak widać na zdjęciach, pogoda i humory dopisywały. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i zapraszamy do udziału w kolejnych igrzyskach.

Żaneta Chomiuk i Ludmiła Taciak

Od skutera do Harleya

Nasza szkoła przystąpiła do programu „Od skutera do Harleya” organizowanego dla uczniów w wieku 14 - 16 lat przez Warsaw Chapter Poland, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Kuratorium Oświaty, WORD oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy. W ramach tego programu do naszej szkoły przyjechali harleyowcy oraz prelegent z Komendy Stołecznej Policji. Pani policjantka omówiła zasady ruchu drogowego i przedstawiła prezentację multimedialną ze szczególnym uwzględnieniem przepisów obowiązujących rowerzystów i skuterzystów. Można było porozmawiać na temat skuterów, obejrzeć je dokładnie z bliska. Po prezentacji przeprowadzono test ze znajomości ruchu drogowego, w którym wzięło udział 112 chętnych uczniów. Najlepszy wynik osiągnęła Martyna Lipińska uczennica klasy 3g i to ona 19 czerwca zmierzy się z 19 finalistami innych szkół warszawskich. Finaliści napiszą test zewnętrzny na prawo jazdy kat. AM. Zwycięzca w nagrodę otrzyma skuter. Trzymamy mocno kciuki z Martynę i życzymy powodzenia!

Jolanta Koch

SUKCESY W MISTRZOSTWACH WARSZAWY W LEKKIEJ ATLETYCE

Dnia 23 i 24 maja 2018 r. na stadionie KSO Orzeł Warszawa odbyły się finały Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w Lekkiej Atletyce. Nasi uczniowie godnie reprezentowali dzielnicę. W zawodach brali udział zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych, a mimo to nasza młodzież odniosła sukcesy. 6 miejsce zajęła sztafeta olimpijska w składzie: Aleksandra Chmielewska, Aleksandra Wieczorek, Magdalena Grudzień i Iga Kastalska. Największy sukces odniosła Aleksandra Chmielewska, zdobywając srebrny medal w skoku w dal. Będzie ona reprezentantką Warszawy już 6.06.2018 r. na Mazowieckiej Olimpiadzie Młodzieży. Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki.

Opiekunami podczas zawodów były panie Małgorzata Koperska i Jolanta Koch

I miejsce w dzielnicowej grze „Na ratunek”

Nasi dzielni gimnazjaliści z klasy 3g: Natalia Łukaszewicz, Gabriela Babska, Olga Kasprowicz, Iga Kasztalska, Ada Ambroziak, Dawid Kulesza, Maciej Bogdan, Maciej Wójcik, Eryk Kuszneruk i Patryk Sarnecki zwyciężyli w dzielnicowych rozgrywkach „Na ratunek”. Dnia 24 maja pod opieką pana Mateusza Puchowskiego uczniowie udali się na OSiR, gdzie odbyły się zmagania w zakresie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W tym roku szkolnym organizator rozgrywek, Urząd Dzielnicy Targówek przygotował konkurencje obejmujące wykonywanie RKO, ratowanie tonących, gaszenie pożaru, udzielanie pomocy w przypadku urazów, test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa oraz test sprawności fizycznej, a także reagowanie w sytuacji ataku terrorysty. Jak co roku uczniowie świetnie się bawili, ale przede wszystkim pogłębili swoją wiedzę na temat ratownictwa. Gratulujemy zwycięskiej drużynie i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.

Bogumiła Stefańska

KONKURS EDI – PANDA

W naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs z języka angielskiego Edi-Panda. Wzięło w nim udział 48 uczniów z klas 4, 6 i 7 szkoły podstawowej oraz 2 i 3 oddziałów gimnazjalnych. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 30 zamkniętych zadań. Najlepszy wynik uzyskała Joanna Wieteska, uczennica klasy 3j, która zdobyła 56 punktów na 60 możliwych i tym samym zajęła w konkursie V miejsce. Otrzymała dyplom laureata oraz nagrodę książkową. Bardzo dobre wyniki uzyskały również uczennice klas drugich gimnazjum Zuzanna Czekała, Karolina Biedrzycka oraz Inga Mach. Otrzymały one dyplomy wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSACH DZIELNICOWYCH

W dniu 17 maja, w naszej szkole odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom trzech dzielnicowych konkursów: „Z chemią za pan brat”, „Matematyczne talenty Targówka” i „Młodzi fizycy Targówka”. Konkursy organizowane są od lat przez nauczycieli naszej szkoły i objęte patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.
Nagrody i dyplomy wręczyli laureatom: pan Sławomir Antonik- Burmistrz Dzielnicy Targówek, pani Urszula Rogulska - Inspektor Wydziału Edukacji i Wychowania oraz pani Emilia Walczak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378. Wśród nagrodzonych nie mogło zabraknąć uczniów naszych oddziałów gimnazjalnych. Oto lista laureatów z SP 378:

 • „Z chemią za pan brat” -Katarzyna Włoszczowska oraz Konrad Skarżyński II miejsce, Karolina Duranc III miejsce.
 • „Matematyczne talenty Targówka” - I miejsce Piotr Chudzikiewicz, II miejsce Konrad Skarżyński, III miejsce Grzegorz Soszyński oraz Michał Muszyńki.
 • „Młodzi fizycy Targówka” - II miejsce Michał Muszyński.

Uroczystość była okazją do pokazania osiągnięć i umiejętności naszych podopiecznych, m. in. uczniowie klasy 3g - Olga Kasprowicz i Kamil Biernacki- przygotowali i przedstawili prezentację pt. „Geometria w architekturze”. W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursów, pracę w komisjach oceniających oraz pomoc w przeprowadzeniu uroczystości.

MISTRZOSTWA DZIELNICY W RAMACH WOM

Na stadionie OSiR Targówek 14 i 18 maja odbyły się mistrzostwa lekkoatletyczne na etapie dzielnicy. Reprezentanci naszej szkoły wywalczyli w kategorii dziewcząt:
⇒  złoto w sztafecie 4 x 100m: Ada Ambroziak 3g, Ola Konieczny 3j, Gabrysia Babska 3g, Ola Wieczorek 3f
⇒  złoto w sztafecie olimpijskiej: Ola Chmielewska 3d, Iga Kasztalska 3g, Magda Grudzień 3j, Ola Wieczorek 3f
⇒  srebro w skoku w dal - Ola Chmielewska 3d
⇒  srebro w biegu na 200m - Marta Wójcikowska 3j
⇒  brąz w biegu na 200m - Magda Grudzień 3j
⇒  brąz w biegu na 100m - Maja Siemiątkowska 7a
⇒  brąz w pchnięciu kulą – Inez Włodarczyk 7a
⇒  brąz w biegu na 600m – Magda Cudna 2a

w kategorii chłopców:
⇒  srebro w sztafecie olimpijskiej : Adam Dudzik 3i, Mateusz Łosiewicz 3i, Bartek Baj 3i, Oskar Dmytrych 3f
⇒  srebro w skoku w dal - Krystian Rajczak 3i
⇒  brązowe medale w biegu na 100m Maks Sikora 2a, 200m Jakub Jagodziński 7c, 800m Szymon Grosiak 3f, skok wzwyż Karol Dobros 2a, w pchnięciu kulą Maciej Pawlak 3c i sztafeta 4x100m - Mateusz Łosiewicz 3i, Jakub Czaplicki 3j, Adam Dudzik 3i, Maciej Wójcik 3g
Złote sztafety dziewcząt i wszyscy medaliści konkurencji indywidualnych będą reprezentować dzielnicę podczas Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

Zawodnikami opiekowali się: p. Hanna Kruszewska, p. Agnieszka Łagoszyn i p. Tomasz Rakowski.

Uroki Beskidu Żywieckiego

Uczniowie klas 2a, 2h i 3a spędzili pięć słonecznych i pełnych wrażeń dni w Międzybrodziu Żywieckim, malowniczej miejscowości nieopodal góry Żar. Wraz z opiekunami zwiedzili m. in. kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, wjeżdżali kolejką na Czantorię, skąd mogli podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Śląskiego, a następnie zeszli ze szczytu, testując sprawność fizyczną i wytrzymałość mięśni nóg. Dzień zakończyli zwiedzaniem Wisły – miasta Adama Małysza. Organizatorzy zadbali także o rozwój kulturalny młodzieży. Uczniowie podzieleni na zespoły, pod okiem instruktorów tworzyli scenariusze, scenografie i kręcili autorskie filmy, które walczyły o przychylność publiczności podczas oscarowej gali. Najwięcej emocji przyniósł dzień spędzony w Energylandii – niezwykłym parku rozrywki. Dzięki urozmaiconemu programowi młodzież nie mogła narzekać na nudę. Z pewnością była to jedna ciekawszych wycieczek, która na długo pozostanie w ich pamięci.

WITAMY W GRONIE CZYTELNIKÓW

W kwietniu, po raz pierwszy w naszej szkole, odbyło się przyjęcie uczniów klas I w poczet czytelników. Głównym celem uroczystości było zachęcenie ich do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Uroczystość rozpoczęła się inscenizacją poprowadzoną przez Julię Ho-Janecką i Zuzannę Bodzan z kl. 2a oraz Michalinę Witkowską z kl. 3e, którą uczennice przygotowały w ramach realizacji projektu edukacyjnego.
Uczniowie klasy 1a i 1b odpowiadając na zagadki, wykazali się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie podczas występu gościa specjalnego – Książki - wysłuchali próśb dotyczących poszanowania wszystkich czytanych przez nich woluminów. Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wręczenie zakładek zaprojektowanych i wykonanych przez Michalinę Witkowską. Następnie uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki i wypożyczyli do domu pierwszą książkę.
Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym.

Joanna Mazińska, Anna Jaroszewska

Konkurs fotograficzny
"Wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze Targówka"

Jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny o tematyce przyrodniczej. Organizatorem konkursu była p. Ewa Gołofit. Tym razem uczestnicy konkursu mieli za zadanie pokazać, jakich zmian w środowisku naturalnym naszej dzielnicy dokonał człowiek. Spośród wielu zgłoszonych prac jury w składzie: p. Anna Jaroszewska, p. Dorota Górska, P. Mirosława Tymoniuk oraz p. Mirosława Kępista wyłoniło laureatów konkursu. Oto ich nazwiska:
I miejsce Inga Mach klasa 2a oraz Zuzanna Bosiacka klasa 3f
II miejsce Katarzyna Abramowska klasa 3g oraz Bartosz Lubaszka klasa 2a
III miejsce Michał Bobiński klasa 7a oraz Mateusz Miziołek klasa 2h
Poniżej prezentujemy zdjęcia laureatów.

Willa pod Zwariowaną Gwiazdą

Czy wiecie, gdzie w Warszawie znajduje się Willa pod Zwariowaną Gwiazdą? Odpowiedź na pewno zna klasa 3g, która w ramach projektu Varsavianistyczna szkoła udała się do wspomnianej wilii na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Uczniowie pod opieką p. Katarzyny Gajcy mogli poznać unikatowy zabytek przedwojennej Warszawy. Willa Żabińskich została zbudowana w 1931r. Zamieszkał w niej ówczesny dyrektor warszawskiego ZOO Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną i dziećmi. Budynek nie został zniszczony podczas działań wojennych i do dziś wprowadzono w nim tylko niewielkie zmiany. Willa Żabińskich jest nierozerwalnie związana z losami warszawskiej społeczności żydowskiej a także jej wojenną martyrologią. W ciągu trzech lat przez Willę przeszły setki uciekinierów z getta, znajdując tu schronienie nawet na wiele miesięcy. Część z nich została wyprowadzona z getta osobiście przez dyrektora Jana Żabińskiego. Za swą działalność małżeństwo Antonina i Jan Żabińscy zostali uhonorowani w 1965 roku tytułem „Sprawiedliwi wśród narodów świata”.

Katarzyna Gajcy, Bogumiła Stefańska

Nasi laureaci konkursu plastycznego

Dnia 14 maja odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Najważniejsze wydarzenia historyczne w okresie 100 lat niepodległej Polski 1918 - 2018” zorganizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Bródno” oraz Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Zadaniem uczestników było plastyczne przedstawienie własnej wizji wydarzeń i przeżyć związanych z walką o niepodległą Polskę. Podczas uroczystości wręczono nagrody i dyplomy laureatom, wśród których znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
W kategorii 13-15 lat:
II miejsce zajęła Weronika Tomaszkiewicz z kl. 2f
III miejsce ex aequo Dominika Polkowska z kl. 2a i Barbara Gawryś z kl. 2h

W kategorii 15-18 lat:
II miejsce przyznano Zuzannie Bosiackiej z kl. 3f
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Małgorzata Pater

63 sekundy na temat bohatera

Marta Wyszomierska i Amelia Gruza to uczestniczki konkursu organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundację Off Camera oraz współorganizowanego przez Onet.pl. Należało stworzyć autorski materiał audiowizualny. Tematem filmu było hasło: „Bohater – lubisz to? Opowiedz nam o swoich bohaterach". Regulamin wymagał, aby film trwał dokładnie 63 sekundy, bowiem 63 dni trwała bohaterska walka warszawskich powstańców. Wprawdzie dziewczyny nie zajęły żadnego miejsca, ale stworzyły ciekawy film, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy.

Mateusz Puchowski

WIRTUALNY ŚWIAT - REALNE PROBLEMY

Multikino Targówek ma w swej ofercie specjalne pokazy filmów dla młodzieży połączone z wykładami. Tym razem okazją do zgromadzenia uczniów przed wielkim ekranem była projekcja filmu pt. „Player One” poprzedzona wykładem na temat postmodernizmu w sztuce. Uczniowie klas 3a i 3b dowiedzieli się, co to jest postmodernizm, czym się charakteryzuje, na co zwrócić uwagę podczas oglądania współczesnych filmów lub teledysków. Młodzież niecierpliwie czekała na projekcję i nie zawiodła się. Steven Spielberg znów zaskoczył widzów efektami i dynamiczną akcją. Wszyscy miłośnicy gier komputerowych z pewnością będą się na tym filmie dobrze bawić. Polecamy!

CHEMIA I FIZYKA W FOTOGRAFII

Uczniowie klas siódmych oraz oddziałów gimnazjalnych z warszawskich szkół rywalizowali w konkursie fotograficznym. Ich zadaniem było uchwycenie ciekawych zjawisk fizycznych lub chemicznych zachodzących w otaczającym nas świecie. Miło nam poinformować, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

W kategorii fizyka:
I miejsce uzyskała Inga Mach z klasy 2a za zdjęcie „Zjawiskowa róża”
II miejsce uzyskała Maja Karczewska z klasy 2b za zdjęcie „Kryształowa kolia”

W kategorii chemia:
II miejsce uzyskała Maja Karczewska z klasy 2b za zdjęcie „Złota powłoka”

Gratulujemy talentu, spostrzegawczości oraz wyczucia piękna i życzymy dalszych sukcesów!

Renata Sztyrak

Życie w słoiku, czyli spotkanie poświęcone Sendlerowej

25 kwietnia kilkunastu uczniów Koła Edukacji Regionalnej uczestniczyło w niezwykłym spotkaniu. W izbie pamięci Szkoły Podstawowej nr 102 Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zorganizowało wieczornicę poświęconą Irenie Sendlerowej. Gościem specjalnym była pani Janina Zgrzembska, córka bohaterki. Opiekunką izby i kustoszką zbiorów jest tam p. Katarzyna Ludwiniak, animatorka spotkania, która także była cennym świadkiem dziejów. Miała bowiem szczęście znać osobiście Irenę Sendlerową, rozmawiać z nią i przyjaźnić się. Podczas spotkania padały pytania, jaką Irena Sendler była matką, jak wspominała swoje bohaterskie czyny, kiedy zaczęło być głośno o niej i jej działalności, jaki miała stosunek do swoich osobistych dziejów? Dzięki wspomnieniu córki poznaliśmy nieznane oblicze bohaterki, która uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci. Obejrzeliśmy też cenne pamiątki, które należały do Sendlerowej: figurki aniołków, fotel, szalik w ulubionym, fioletowym kolorze, dar od amerykańskiej firmy, dyplomy i zdjęcia.

Bogumiła Stefańska

VII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego „ Targówek 2018”

14 kwietnia w hali sportowej OSiR przy ulicy Ossowskiego odbył się VII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice. Po zaciętych walkach systemem „każdy z każdym” Inga Mach z kl. 2h wywalczyła złoto a jej koleżanka z klasy - Sofia Karalop - brąz. Gratulujemy! Trzecia uczestniczka - Agata Rosińska z kl.7c w tym roku jeszcze nie zdobyła trofeum, ale zapowiedziała, że za rok powalczy o miejsce medalowe. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów.

Jolanta Koch

MATEMATYCZNE TALENTY TARGÓWKA 2018

5 kwietnia w naszej szkole odbył się finał Dzielnicowego Konkursu "Matematyczne talenty Targówka". Laureatami zostali:

wśród uczniów klas II:
I miejsce Michalina Dąbrowska ze Szkoły Podstawowej nr 380
II miejsce Mateusz Awksentiuk ze Szkoły Podstawowej nr 377
III miejsce Grzegorz Soszyński ze Szkoły Podstawowej nr 378

wśród uczniów klas III:
I miejsce Piotr Chudzikiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 378
II miejsce Konrad Skarżyński ze Szkoły Podstawowej nr 378
III miejsce Justyna Michoń ze Szkoły Podstawowej nr 380
       Michał Muszyński ze Szkoły Podstawowej nr 378

wyróżnienia:
Mateusz Mossakowski ze Szkoły Podstawowej nr 380
Mikołaj Gulatowski ze Szkoły Podstawowej nr 379
Wszystkim laureatom gratulujemy!

Widzę z klasą

Dzięki uprzejmości p. Magdaleny Ciborowskiej klasa 3g wraz z wychowawcą p. Niną Siedlecką wzięła udział w wycieczce szkolnej do laboratorium produkującego soczewki okularowe oraz okulary. Niedaleko naszej szkoły, przy ul. Annopol mieści się największa i najnowocześniejsza fabryka soczewek okularowych w Europie firmy Essilor. Podczas wizyty śledziliśmy proces produkcji, zbadano nam wzrok na najnowocześniejszych urządzeniach oraz przeprowadziliśmy doświadczenia związane z optyką, które miały na celu pokazać, jak soczewka koryguje wady wzroku. Mogliśmy stworzyć wedle własnego gustu niepowtarzalne oprawki, a na koniec każdy z nas otrzymał prezent – niespodziankę. Organizatorom wycieczki jeszcze raz bardzo dziękujemy!

Nina Siedlecka

41. Konkurs Recytatorski WARSZAWSKA SYRENKA

Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z Centrum Promocji Kultury dla Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy i Domem Kultury „Zacisze” w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy już po raz 41. organizuje konkurs recytatorski Warszawska Syrenka. Celem konkursu jest pobudzenie aktywności twórczej, odkrywanie młodych talentów recytatorskich oraz przyczynianie się do rozwoju czytelnictwa i popularyzacji literatury.
W tegorocznych eliminacjach dzielnicowych wzięło udział 141 uczniów. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa. Jan Stańko, uczeń klasy 2c, wywalczył tytuł laureata w kategorii klas VII – VIII i gimnazjów, tym samym zakwalifikował się do finału warszawskiego. Ponadto jury przyznało wyróżnienia. W kategorii klas 0 – III wyróżnienie otrzymał Piotr Augustyniak, a w kategorii klas VII – VIII i gimnazjów – Kinga Bochińska. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy. Reprezentantom dziękujemy za zaangażowanie, a nauczycielom za przygotowanie.

Organizatorzy eliminacji szkolnych
Agnieszka Gonciarz
Agnieszka Kwaśnicka
Iwona Szyszkowska

„Polska to jest wielka rzecz”

Jak wywalczyć Niepodległą? Sale koncertowe i polityczne salony. Pod takim hasłem odbyła się lekcja w Muzeum Narodowym, w której uczestniczyła klasa 2h. Zajęcia poświęcone były patronowi naszej szkoły. Młodzież mogła pogłębić wiedzę na temat Ignacego Jana Paderewskiego – muzyka i kompozytora, ale przede wszystkim działacza niepodległościowego i dyplomaty. W czasie zwiedzania ekspozycji uczniowie podziwiali wspaniałą kolekcję dzieł sztuki i pamiątek, które muzyk zapisał w testamencie narodowi polskiemu, a Muzeum Narodowe uczynił ich depozytariuszem. Ponadto lekcję muzealną wzbogaciły liczne ciekawostki z życia kompozytora, który to osobiście poznał siedmiu prezydentów USA, w tym Thomasa Woodrowa Wilsona postulującego utworzenie niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza.
Wizerunek Paderewskiego często wykorzystywano w reklamach, a prasa rozpisywała się na temat jego życia prywatnego. Można określić go mianem ówczesnego celebryty.
Wizyta w muzeum była niewątpliwie lekcją historii i patriotyzmu.

Iwona Szyszkowska

NAGRODY ZA TEATRALIA 2018 ROZDANE!

21 marca już po raz piętnasty w Zespole Szkół nr 40 im. Stefana Starzyńskiego odbył się przegląd Teatralia 2018 – XV Młodzieżowy Konkurs Talentów. Jest to coroczne wydarzenie, promujące różnorodne zainteresowania i talenty młodzieży z warszawskich placówek oświatowych. Przegląd objął prezentacje w następujących kategoriach: przedstawienie teatralne, taniec i śpiew. Jurorem XV Teatraliów była m.in. aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa Hanna Śleszyńska, która osobiście pogratulowała pięknej barwy głosu, udzieliła cennych wskazówek i wręczyła nagrodę Janowi Stańko za zajęcie II miejsca w kategorii wokalnej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Ewa Szadejko

Lekcja wychowania fizycznego w parku trampolin

W niecodziennej lekcji wychowania fizycznego uczestniczyła klasa 2c. Zajęcia zostały zorganizowane w Parku trampolin Jump Arena przy ul. Marywilskiej 44. Wyposażenie tego miejsca pozwala na zrealizowanie form ruchowych niemożliwych do przeprowadzenia w warunkach szkolnych. Proste podskoki, przewroty lub zwykły bieg w miejscu wykonywany na bardzo sprężystym podłożu dają wiele frajdy i doświadczeń zupełnie innych od tych, jakie dostępne są na typowej lekcji wychowania fizycznego. Do dyspozycji uczniów pozostawał cały obiekt, każdy mógł spróbować swoich sił w skokach do basenu gąbek, wyszaleć się na trampolinach do akrobatyki, pograć w nietypową koszykówkę. Połączenie zabawy i ćwiczeń sprawiło, że młodzież doskonaliła skoczność, koordynację ruchową, stabilizację i kontrolę nad ciałem. Każdy uczeń mógł dopasować ćwiczenia do swoich możliwości ruchowych i wysiłkowych. Zajęcia w świecie trampolin minęły bardzo szybko. Wszyscy wyszli zmęczeni i zadowoleni z aktywnie spędzonego czasu.

Opiekunowie: Małgorzata Kwiatek, Bogumiła Grądziel

I po zimie...

Zakończyła się zima w przyrodzie i w kalendarzu. Na lekcjach wychowania fizycznego także podsumowaliśmy sezon. Oprócz emocji związanych z igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu mieliśmy wiele okazji, by rozsmakować się w sportach zimowych. Dzięki uprzejmości Urzędu Dzielnicy Targówek, OSiR Targówek oraz Dyrekcji szkoły wszystkie klasy od 4 do 7 oraz oddziały gimnazjalne uczestniczyły w lekcjach wychowania fizycznego na lodzie. Dzięki temu wielu uczniów odkryło nowy sposób spędzenia czasu wolnego. Także w ferie zimowe nasza młodzież chętnie odwiedzała lodowisko zamiast siedzieć w domu przed komputerem. Wzięliśmy też udział w konkursie plastycznym pt. „Maskotka olimpijska twoim bohaterem”, za co otrzymaliśmy podziękowanie od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje uczennica klasy 4b Natalia Brzeźnicka, która narysowała piękną pracę. Cieszymy się, że nasi uczniowie byli aktywni i korzystali z zimowych atrakcji. Na zdjęciach uczniowie klas: 2f, 3f, 3d, 3i.

Nauczyciele wychowania fizycznego

ŚWIĘTO SIATKÓWKI W SZKOLE

Jak co roku w marcu odbyły się w naszej szkole Mistrzostwa Piłki Siatkowej Szkół Gimnazjalnych Dzielnicy Targówek Chłopców i Dziewcząt w ramach eliminacji do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Po raz pierwszy startowały w nich reprezentacje szkół podstawowych z siódmymi klasami. Po zaciętych walkach, czego świadkiem była licznie zgromadzona publiczność, nasze dziewczęta wywalczyły złote medale i prawo reprezentowania Dzielnicy Targówek na WOM. W skład naszej złotej drużyny wchodziły: Iza Święconek 3h, Oliwia Chylak 3h , Kamila Szumowska 3h, Agata Lubańska 3d, Kinga Bochińska 3j, Joanna Wieteska 3j, Magdalena Cudna 2a, Aleksandra Abramowicz 2a, Maja Słupecka 2h, Martyna Maksymiuk 2h i Weronika Dynak 2h. Chłopcy zajęli drugie miejsce. Srebrne medale zdobyli: Maciej Pieńkowski 3i, Emil Bojarski 3j, Bartosz Brylski 3c, Jakub Jagodziński 7b, Mateusz Miziołek 2e, Jan Sałyga 3i, Paweł Majchrzak 3i, Krzysztof Skóra 2e, Mateusz Kalisiński 2e, Kacper Knap 3d, Mikołaj Ciura 3d. Opiekunami reprezentacji były panie Ludmiła Taciak i Jolanta Koch.

Paderewski” – niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym

13 marca klasy 2b i 2d wraz z wychowawcami: p. A. Adamusińską, p. Ł. Wicem oraz p. A. Trykowską - Czarnecką odwiedziły Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Ekspozycja ta inauguruje całoroczny program 3 x Niepodległa w Muzeum Narodowym, który ma na celu godne upamiętnienie 100. rocznicy niepodległości państwa polskiego. Uczniowie podziwiali pamiątki, które Paderewski zapisał w testamencie państwu polskiemu, tj. zbiór dotyczący zawrotnej kariery muzycznej darczyńcy, liczne obrazy i złożoną z blisko sześciuset dzieł kolekcję sztuki wschodniej, w tym niezwykle cenny w skali światowej zespół chińskich emalii.
Wystawa jest barwną opowieścią o życiu i twórczości Paderewskiego, ilustrowaną kolekcją prywatnych zdjęć i dokumentów. Z przekonaniem rekomendujemy wizytę w Muzeum Narodowym.

Anna Trykowska - Czarnecka

WYNIKI KONKURSÓW CHEMICZNYCH

Z CHEMIĄ ZA PAN BRAT

I miejsce - Mateusz Brzeziński ze Szkoły Podstawowej nr 380
II miejsce - Katarzyna Włoszczowska ze Szkoły Podstawowej nr 378 oraz
Konrad Skarżyński ze Szkoły Podstawowej nr 378
III miejsce - Filip Jaciubek ze Szkoły Podstawowej nr 380 oraz
Karolina Duranc ze Szkoły Podstawowej nr 378
Wyróżnienie Kacper Nowiński ze Szkoły Podstawowej nr 378

CHEMIA JEST PIĘKNA - UCZYŃ JĄ BEZPIECZNĄ

I miejsce - Inga Mach z klasy 2a
II miejsce - Julia Stypuła z klasy 2b
III miejsce - Weronika Tomaszkiewicz z klasy 2f
Wyróżnienie - Magdalena Abramowska z klasy 3g,
Katarzyna Abramowska z klasy 3g oraz Kamil Biernacki z klasy 3g

ATOM I CZĄSTECZKA W SZTUCE

I miejsce - Kamil Biernacki z klasy 3g
II miejsce - Michalina Witkowska z klasy 3e

ATOM I CZĄSTECZKA W LITERATURZE

I miejsce - Inga Mach z klasy 2a oraz Natalia Gołębiewska z klasy 2c

LEKCJA HISTORII - „PIŁSUDSKI BRONISŁAW – ZESŁANIEC, ETNOGRAF, PATRIOTA”

Uczniowie klasy 2e uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii - specjalnym pokazie filmu oraz rozmowie z Waldemarem Czechowskim, reżyserem i scenarzystą. „Piłsudski Bronisław – zesłaniec, etnolog, patriota” to film o losie zesłańca, który potrafił przekuć swój tragiczny wyrok w stworzenie czegoś wyjątkowego dla nauk humanistycznych. Uczniowie obejrzeli unikalne zdjęcia archiwalne z Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii oraz mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć archaiczne dźwięki zarejestrowane dzięki wałkom woskowym Edisona. „Mimo że na zesłaniu żył w tak nieludzkim systemie kolonialnym i na takim padole ludzkiej biedy, jakim był Sachalin, siłą swojego ducha bronił najbiedniejszych i najsłabszych” – mówił reżyser filmu. Bronisław Piłsudski, starszy brat Józefa, walczył o niepodległość nauką i intelektem. Zgodnie z opinią producenta filmu Arkadiusza Gołębiewskiego postawę Bronisława Piłsudskiego nazwalibyśmy dzisiaj „soft power”. Życie bohatera filmu pokazuje, że bez względu na warunki, w jakich się znajdujemy, siła charakteru oraz pasja działania pozwalają zachować własną wolność.

Ewa Sikora

Wieczór muzyczny pod prezydencją Niemcewicza

Członkowie varsavianistycznego Koła Edukacji Regionalnej wraz z opiekunem rozpoczęli nieformalnie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 12 marca Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizował wieczór muzyczny - wspomnienie salonów paryskiej emigracji po powstaniu listopadowym. Odtworzono czar tamtych emigracyjnych spotkań: piewca historii, dr Hieronim Grala, opowiedział o Julianie Ursynie Niemcewiczu - wybitnym historyku, patriocie, żołnierzu; towarzyszyły mu fortepianowe improwizacje w wykonaniu Aleksandra Dębicza, śpiew Łukasza Skrobka, a nawet taniec kozacki, umiłowany przez Niemcewicza, w wykonaniu Krzysztofa Łaszczyńskiego. Jak to bywa na salonie, goście angażują się w spotkanie, więc i nasi uczniowie z kameralną widownią śpiewali pieśni „Sława nasza kozaćkaja” i „Jichaw Kozak za Dunaj”. Tak jak wtedy, w paryskim salonie emigrantów „stary Julian Niemcewicz opowiadał młodszym czasy sejmu czteroletniego”, tak teraz wysłuchali pieśni ze „Śpiewów historycznych” Niemcewicza o Janie Kazimierzu do muzycznej wariacji Franciszka Lessla, a następnie barwnej, snutej piękną polszczyzną opowieści doktora Grali o królu, „co pod nieszczęsną gwiazdą się narodził”. Słowo historyka, jak w salonie emigrantów, przeplatały dźwięki muzycznych improwizacji pianisty. To było wytchnienie i uczta dla ducha. Chwila zadumy nad polską historią, dotknięcie czasów i atmosfery paryskiej emigracji. Mając wokół mury gmachu Pałacu Ostrogskich, odcięci od zewnętrznego zgiełku współczesności, uczniowie byli przez chwilę tam, w Paryżu, gdzie grywał Chopin i wspominał dzieje Niemcewicz.

Bogumiła Stefańska

„Stalinogotyk”- pałac niebotyk, czyli nasi uczniowie śladami PRL

Na ostatniej varsavianistycznej wyprawie, w sobotę 10 marca, uczniowie naszej szkoły szukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób architektura może być propagandowym elementem w sprawowaniu władzy. Starali się potwierdzić tezę, że architektura i sztuka socrealizmu służyła chwale systemu komunistycznego. Na placu Konstytucji identyfikowali idoli epoki lat 40. i 50. XX w., przechodząc wzdłuż swoistej, socrealistycznej galerii tamtejszych płaskorzeźb. Wysłuchali o historii i propagandowych treściach pomnika Partyzanta stojącego vis a vis „kapitalistycznej palmy”. Przeprowadzili także oględziny PKiN. Przyjrzeli się temu radzieckiemu kolosowi i zidentyfikowali narodowe detale zawarte w jego bryle, np. renesansowe attyki czy klasycystyczny portyk. Podyskutowali również na temat zasadności burzenia lub też pozostawienia tego dziwnego, architektonicznego olbrzyma. Wspólnie z nauczycielem ukuli, jak w komunistycznej nowomowie, definicję stylu PKiN – stalinogotyk. Prawda, że pasuje?

Bogumiła Stefańska

MAMY KOLEJNYCH LAUREATÓW KONKURSÓW MKO>

Poznaliśmy wyniki konkursów przedmiotowych organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Z radością i dumą informujemy, że uczniowie klasy 3g Iga Kasztalska oraz Michał Muszyński uzyskali wysokie wyniki w etapie wojewódzkim. MICHAŁ MUSZYŃSKI został LAUREATEM KONKURSU FIZYCZNEGO oraz FINALSTĄ KONKURSU MATEMATYCZNEGO, zaś IGA KASZTALSKA – FINALISTKĄ KONKURSU POLONISTYCZNEGO. By uzyskać tak wysokie wyniki, Iga i Michał poświęcili wiele godzin, zrezygnowali z przyjemności i sumiennie przygotowywali się do rywalizacji. Iga musiała przeczytać kilkadziesiąt tekstów literackich, dodatkowych lektur, udoskonalić umiejętność interpretacji wierszy i obrazów, Michał – rozwiązać bardzo, bardzo dużo zadań z fizyki i matematyki. Oboje trzykrotnie mierzyli się ze stresem, biorąc udział w kolejnych etapach konkursu: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Osiągnięte wyniki dowodzą, że nabyli umiejętności znacznie wykraczające poza podstawę programową kształcenia ogólnego, wykazali się nie tylko ogromną wiedzą, ale przede wszystkim umiejętnością twórczego myślenia. Cieszymy się, że mamy takich mądrych i ambitnych uczniów. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

DOBRZE ZAPROJEKTOWANA SZKOŁA

Grupa uczniów z klas 2b i 2f pod czujnym okiem pani Ewy Sikory zrealizowała projekt poświęcony polskiemu fizykowi Marianowi Smoluchowskiemu w setną rocznicę jego śmierci. Młodzi badacze mieli na celu poznanie życia i dorobku uczonego mało znanego Polakom, zaś na świecie uznawanego za jednego z najwybitniejszych naukowców przełomu XIX i XX wieku. Swój projekt zgłosili do konkursu wydawnictwa Nowa Era. Z radością informujemy, że nasza szkoła została uhonorowana tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła” i odznaką symbolizującą nowoczesne podejście do edukacji, zapewnienie dobrych warunków do rozwijania pasji, wspieranie talentów i inicjatyw młodzieży. Gratulujemy i zachęcamy innych uczniów do twórczego podejścia do nauki oraz podejmowania ciekawych wyzwań.

Mała botanika u pedagoga szkolnego

Młodzi Filmowcy znów zaskoczyli. Tym razem skupili się na małej formie filmowej. Temat przyniosło samo życie. Okazuje się, że naturze potrzeba naprawdę niewiele, by stworzyć nowy organizm, a dobry filmowiec z drobiazgu potrafi uczynić dzieło sztuki. Opracowanie scenariusza, dokumentacja, montaż trwały wiele godzin, a kilkudziesięciosekundowy efekt pracy grupy możecie ocenić sami. Zachęcamy do obejrzenia filmu!

WYNIKI VI EDYCJI DZIELNICOWEGO KONKURSU
MŁODZI FIZYCY TARGÓWKA

1 marca br. w naszej szkole odbył się II etap Dzielnicowego Konkursu Młodzi Fizycy Targówka, którego koordynatorem była nauczycielka fizyki pani Renata Sztyrak.
Tegorocznymi laureatami zostali:

 1. I miejsce – Justyna Michoń ze Szkoły Podstawowej nr 380
 2. II miejsce – Michał Muszyński ze Szkoły Podstawowej nr 378 oraz
                              Mikołaj Kiembłowski ze Szkoły Podstawowej nr 380
 3. III miejsce – Mikołaj Gulatowski ze Szkoły Podstawowej nr 379
 4. Wyróżnienie – Konrad Skarżyński ze Szkoły Podstawowej nr 378
 5. Wyróżnienie – Inga Mach ze Szkoły Podstawowej nr 378
 6. Wyróżnienie – Daniel Pietruczyk - Phan ze Szkoły Podstawowej nr 377
 7. Wyróżnienie – Konrad Majewski ze Szkoły Podstawowej nr 380
Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Zajęcia integracyjne na ściance wspinaczkowej

W ramach rozwijania sportowych zainteresowań uczniowie klasy 2A wzięli udział w zajęciach wspinaczkowych w strefie Fun Climb w Centrum Wspinaczkowym Murall. Młodzież pod okiem wykwalifikowanych instruktorów miała możliwość wypróbowania aż dwudziestu wspinaczkowych przeszkód. Każdy mógł zmierzyć się ze swoimi słabościami, pokonać lęk wysokości i skorzystać z takich atrakcji jak skok Tarzana do banana. Wszystkie ewolucje wykonuje się na wysokiej klasy atestowanych urządzeniach do autoasekuracji, wykorzystujących system magnetycznych hamulców. Dzięki temu młodzież, skacząc nawet z najwyższej przeszkody, zawsze bezpiecznie i lekko lądowała na ziemi. Wizyta w centrum wspinaczkowym dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Opiekunowie: Małgorzata Kwiatek, Joanna Barankiewicz

OŚMIU WSPANIAŁYCH

Fundacja "Świat na Tak" jest organizatorem Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych", którego 25. edycja odbyła się 5 marca w Urzędzie Dzielnicy Targówek. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie idei wolontariatu.
Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach. W eliminacjach dzielnicowych naszą szkołę reprezentowały Weronika Pawłowska i Izabela Święconek z klasy 3h. Uczennice w trakcie rozmowy z członkami komisji wykazały się wieloma zaletami i zasługami. Obydwie są odpowiedzialne, skromne, pogodne, życzliwe i chętnie podejmują się każdego zadania. Na szczególną uwagę zasługuje to, że Weronika i Iza większą część swojego wystąpienia poświęciły zachęcaniu rówieśników do zachowań prospołecznych.
Konkursowe jury zdecydowało, że Weronika Pawłowska będzie uczestniczyła w kolejnym etapie na szczeblu warszawskim. Gratulacje i wyrazy uznania !

Agnieszka Gonciarz

Po wiedzę aż do Centrum Kultury Wilanów

Uczniowie klas gimnazjalnych z Koła Edukacji Regionalnej udali się w sobotę, 3 marca na wykład do Centrum Kultury Wilanów. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zorganizowało tu wykład w ramach Akademii Varsavianistycznej. Mgr Elżbieta Zatorska, historyk sztuki mówiła o „Architekturze romańskiej i gotyckiej”. Obecni na wycieczce uczniowie to trzecioklasiści. Słowo wykładu o cechach architektonicznych średniowiecza poparte bogatą prezentacją ikonograficzną było świetnym powtórzeniem do egzaminu i jak zawsze na zajęciach koła, okazją do poznania Warszawy, gdzie z oczywistych względów trudno znaleźć romanizm, ale zabytki sztuki gotyckiej jak najbardziej.

Bogumiła Stefańska

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE WOKALNYM

W Szkole Podstawowej nr 42 odbył się IX Ogólnopolski Konkurs Wokalno – Recytatorski Poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Ojczyzną moją jest muzyka...” . 1 marca 2018 roku miało miejsce rozdanie nagród. Honorowym gościem uroczystości była córka poety, Kira Gałczyńska, która osobiście wręczyła wyróżnienie Janowi Stańko, uczniowi kl. 2c. Janek jest miłośnikiem poezji K.I. Gałczyńskiego i każdego roku zdobywa nagrodę w tym konkursie. W tegorocznej edycji wykonał wiersz „We śnie” przy akompaniamencie akordeonowym naszego absolwenta Szymona Tlagi. Wykorzystanie utworu było możliwe dzięki uprzejmości pana Adama Tkaczyka. Kompozytor muzyki do polskich wierszy i założyciel grupy Wyspy Dobrej Nadziei, wykonującej poezję śpiewaną, udostępnił nuty do tej piosenki, za co serdecznie dziękujemy. Jankowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Ewa Szadejko

ZAGADKA ROZWIĄZANA - JUŻ WIADOMO, KTO WYGRAŁ

Z przyjemnością ogłaszamy wyniki czwartej edycji szkolnego konkursu Czytamy literaturę brytyjską - „Morderstwo w Orient Expressie”:
I miejsce – Karolina Biedrzycka 2b
II miejsce – Joanna Wieteska 3j
III miejsce – Maja Słupecka 2h i Michał Muszyński 3g

Konkurs udowodnił, że Karolina, Asia, Maja i Michał mają doskonałą pamięć, po mistrzowsku kojarzą fakty i wyciągają wnioski, czego mógłby im pozazdrościć sam Herkules Poirot. Laureaci mogą się pochwalić szczegółową znajomością biografii i treści książki królowej kryminału – Agathy Christie a także nieprzeciętną wiedzą na temat słynnego Orient Expressu. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

Nauczyciele języka angielskiego

Kolejny sukces Janka

9 lutego 2018r. w Szkole Podstawowej nr 389 w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie Mazowieckiego Konkursu Poezji i Piosenki Obcojęzycznej „Co nam w duszy gra”. Podczas gali wystąpili laureaci i wyróżnieni w poszczególnych kategoriach: piosenka, wiersz, scenka teatralna. Uczeń naszej szkoły Jan Stańko za wykonanie utworu Michała Szpaka "Color of your life" otrzymał wyróżnienie i odebrał nagrodę z rąk przedstawiciela Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Serdecznie gratulujemy!

Marta Szymankiewicz

English High Flier w naszej szkole

Uczniowie klas 6 i 7 szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści brali udział w konkursie z języka angielskiego English High Flier. Składał się on z kilkudziesięciu pytań, a uczniowie musieli wykazać się wiedzą nie tylko z zakresu gramatyki i słownictwa, ale również odpowiedzieć na pytania związane z historią i geografią krajów anglojęzycznych. Dyplomy uznania otrzymali: Karol Grabowski, Julia Łucyn, Zuzanna Bodzan i Joanna Wieteska. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Małgorzata Niemirska Kuncewicz

SKMS w Studio Buffo

Miłośnicy musicali z oddziałów gimnazjalnych dwukrotnie, 31 stycznia i 7 lutego, wybrali się do teatru Buffo. Obejrzeli słynne „Metro” – ponadczasowy spektakl o młodości, miłości i marzeniach oraz nową, futurystyczną wersję dramatu Szekspira „Romeo i Julia 3D”. Jak zwykle na tej scenie nie brakowało energii, pięknych głosów i doskonałej scenografii. Szczególnie ciepło będziemy wspominać „Metro”, które nie traci na wartości, mimo upływu lat. Podczas „Romea i Julii” oczekiwanego dreszczyku nie było, ale nie żałujemy czasu spędzonego w teatrze – było to wartościowe doświadczenie. Obcowanie ze sztuką zawsze wzbogaca, kształtuje kulturę estetyczną i osobowość. Gdy dodamy do tego czas spędzony z koleżankami i kolegami, otrzymamy przepis na udany wieczór. Polecamy wszystkim taką formę spędzania wolnego czasu!

Katarzyna Wilińska

Piszemy nowe warszawskie legendy

Dwie uczennice naszej szkoły: Olga Kasprowicz z kl. 3g gimnazjum i Zofia Dąbrowska z kl. 6a zostały laureatkami konkursu Towarzystwa Przyjaciół Warszawy pt.: „Legenda warszawska”. Pierwsze miejsce przyznano Oldze za pracę pt.: „O grajku z ulicy Mostowej”, tuż za nią, na drugim miejscu, uplasowała się Zosia i jej „Kwiaciarka ze Świętojańskiej”. Dnia 5 lutego w Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Poznańskiej odbyła się uroczystość rozdania nagród z udziałem przedstawicieli władz TPW. Uświetnił ją występ artystyczny uczniów wspomnianej szkoły oraz wykłady jej profesorów poświęcone wielokulturowości, np. dziedzictwu Podlasia czy poezji Mickiewicza. Spotkanie było nie tylko ucztą dla ducha, ale i dla ciała, gdyż gospodarze uroczystości przygotowali wspaniały poczęstunek. Zainteresowanych zachęcamy do przeczytania nagrodzonych prac (załącznik), a dziewczynom gratulujemy talentu i sukcesu!

Bogumiła Stefańska

Z Jaszą Mazurem po Warszawie

W niedzielę, 4 lutego grupa naszych niestrudzonych warszawskich traperów wyruszyła wraz z opiekunem p. B. Stefańską szlakiem bohatera powieści I. Singera Jaszy Mazura. Uczniowie odwiedzili żydowskie miejsca w stolicy. Nie mogło więc na szlaku spaceru zabraknąć placu Grzybowskiego z kościołem Wszystkich Świętych, gdzie rozbrzmiała opowieść o bohaterskim księdzu Marcelim Godlewskim, który ratował Żydów z warszawskiego getta. Uczniowie spacerowali tajemniczą ulicą Próżną, która cudem ocalała z zagłady i pamięta mieszkańców getta. To tu mieszał kupiec galanteryjny, Zalman Nożyk, fundator pobliskiej synagogi. Ważnym punktem spaceru było więc jej nawiedzenie. To jedyny czynny tego typu obiekt Warszawy. Uczniowie zobaczyli we wnętrzu synagogi modlących się w rytualnych tałesach ortodoksyjnych Żydów. Przypomnieli sobie dzieje narodu wybranego oraz poznali cechy synagogi jako domu modlitwy. Zwieńczeniem wyprawy było zwiedzanie wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym poświęconej ocalałemu archiwum Emanuela Ringelbluma i jego grupy Oneg Szabat, która zbierała wszelkie ślady i pamiątki z warszawskiego getta. Zakopane w kartonach i bańkach na mleko przetrwały pod gruzami do końca wojny. Na szlaku spaceru uczniowie wykonywali zadania, bo wycieczka miała charakter gry miejskiej.

Bogumiła Stefańska

Codzienne życie powstańcze

 1 lutego klasa 3j wraz z wychowawcą wzięła udział w zajęciach w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców Warszawy w czasie powstania. Chociaż za oknami widać było pył, nienawiść i śmierć, to ludzi łączyło coś, czego wielu z nas dziś nie zna: wzajemna więź, życzliwość, współpraca i opieka. Żyło się w trosce o drugiego człowieka. W czasie zajęć uczniowie mieli za zadanie wcielić się w rolę mieszkańca Warszawy i opisać jeden dzień z życia powstańca. To była bardzo pouczająca lekcji historii i patriotyzmu.

Ewa Gołofit

Nawet w ferie spragnieni wiedzy!

 Zaczęły się upragnione ferie, na dworze trzaskający mróz, a co robią nasi uczniowie? Poznają historię swojego miasta podczas kolejnej wycieczki z Kołem Edukacji Regionalnej. 13 stycznia czternaście ambitnych osób z klas 3g i 2c razem ze swoją pełną pasji panią od historii wędrowało śladami fundacji Wazów. Wyprawa objęła m.in. miejsce umocnienia dawnego wału Zygmuntowskiego, czyli Arsenał, plac Zamkowy z kolumną Zygmunta, barokowe kościoły na Trakcie Królewskim, m. in. słynny klasztor sióstr wizytek sprowadzonych przez Marię Ludwikę Gonzagę. Na trasie nie mogło zabraknąć magnackich i królewskich pałaców: Kazanowskich i Kazimierzowskiego, w okrutny sposób ograbionego i zdewastowanego podczas potopu szwedzkiego. W czasie spaceru uczniowie kierowali się mapką Warszawy z I poł. XVI w. oraz rozwiązywali zadania z karty pracy. Obalili kilka mitów i zweryfikowali błędy w powszechnej wiedzy o Warszawie, ale przede wszystkim dobrze się bawili.

SIATKÓWKA MOJĄ PASJĄ

  W grudniu na zajęciach pozalekcyjnych rozegraliśmy Mistrzostwa Gimnazjum w Piłce Siatkowej Chłopców i Dziewcząt. Organizatorami byli uczniowie realizujący projekt edukacyjny pod opieką p. Taciak. Do rywalizacji zgłosiło się po pięć drużyn dziewcząt i chłopców. Po zaciekłej walce przebiegającej w sportowej atmosferze tytuły mistrza gimnazjum wywalczyli: dziewczęta z klasy 3h oraz chłopcy z klasy 3i. MVP zawodów zostali wybrani Iza Święconek z kl. 3h i Maciek Pieńkowski z kl. 3i. Gratulujemy!

Ludmiła Taciak

Poznawanie zawodów

 Wybór dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej to wyzwanie, przed jakim stoi młodzież w wieku gimnazjalnym, dlatego w celu przybliżenia specyfiki niektórych zawodów, uczniowie realizujący projekt unijny „Bliżej rynku pracy - Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego ZIT WOF” mieli możliwość odwiedzenia Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy – Attis przy ul. Górczewskiej 89 w Warszawie. Uczniowie poznali przedstawicieli zawodów medycznych, m.in. lekarzy i pielęgniarki oraz innych pracowników szpitala, których praca jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania placówki. Uczestnicy mieli także możliwość zobaczenia najnowocześniejszych sprzętów medycznych, niezbędnych do ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Dziękujemy p. Sylwii Zawadzie-Targoni, która w fascynujący sposób opowiedziała nam o pracy lekarza, a tym samym pokazała, jak ważne w tym zawodzie jest powołanie.

Małgorzata Lisiewska

2f w Muzeum Powstania Warszawskiego

 Klasa 2f wraz z wychowawcą Moniką Kardacz i nauczycielem wspomagającym Katarzyną Gajcy wzięła udział w lekcji "Powstańczy dzień powszedni" organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało codzienne życie młodych ludzi w walczącej Warszawie.

LEKCJE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

W grudniu uczniowie klas 2b i 3b uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52. Podczas zajęć młodzież zapoznała się z warsztatem informacyjnym biblioteki, następnie miała okazję wykorzystać świeżo zdobytą wiedzę w praktyce. Ponadto uczniowie klasy 2b wysłuchali prelekcji dotyczącej pracy bibliotekarza biblioteki publicznej, której towarzyszyła interesująca prezentacja multimedialna.

Anna Jaroszewska
Joanna Mazińska

Kartka noworoczna – eTwinning

  W ramach tegorocznego projektu "Making friends" uczniowie gimnazjalnej klasy 2b oraz uczniowie szkół z Hiszpanii, Rumunii i Turcji przygotowali prezentacje na temat tradycji bożonarodzeniowych oraz noworocznych. Aby wzbogacić oraz urozmaicić współpracę między szkołami, uczniowie wykonali również własnoręcznie kartki z życzeniami noworocznymi w języku angielskim. Zostały one oczywiście wysłane tradycyjną pocztą. Uczniowie wszystkich szkół chętnie zaangażowali się w taką formę współpracy. Była to bowiem okazja do ćwiczenia języka a także miły gest. Do tej pory otrzymaliśmy kartki z życzeniami od Hiszpanów i oczekujemy na pozostałe.

Joanna Mikitiuk

SPOTKANIE Z PIOTREM MAŁACHOWSKIM

 Nieczęsto się zdarza, że czynni sportowcy znajdują czas, by oderwać się od treningów, zawodowych zobowiązań i spotkać się z młodzieżą. Mieliśmy niebywałą przyjemność i szczęście gościć w naszej szkole trzykrotnego uczestnika igrzysk olimpijskich, zdobywcę srebrnego medalu w Pekinie i Rio de Janeiro, mistrza i wicemistrza świata w rzucie dyskiem, dziewięciokrotnego rekordzistę Polski - Piotra Małachowskiego. Pan Piotr opowiedział o swojej przygodzie ze sportem: jak zaczynał, jak radził sobie z porażkami i co czuł, odnosząc sukcesy. Podzielił się także z młodzieżą swoimi planami na przyszłość. Urzekł nas swoją otwartością, poczuciem humoru, szczerością i skromnością. Mistrz przekonywał dzieciaki, że nie ma rzeczy niemożliwych i każdy może spełnić swoje marzenia, jeśli poświęci się i będzie ciężko pracował. Dziękujemy za spotkanie i życzymy Panu Piotrowi kolejnych sukcesów zawodowych i prywatnych.

63 dni niepodległej Polski

  Podczas lekcji faktograficznej w Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie klasy 2h poznali okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego oraz najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Dowiedzieli się, w których miejscach Warszawy trwały zacięte walki i w jaki sposób tworzyła się struktura niepodległego państwa polskiego. Podsumowaniem zajęć było wypełnienie karty pracy, które potwierdziło, iż tego typy lekcje są bardzo efektywne.

Iwona Szyszkowska

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ WIESZCZA NA SCENIE URZĘDU DZIELNICY

  Wydział Edukacji i Wychowania dla Dzielnicy Targówek zaprosił młodzież na spektakl "O tym-że dumać na paryskim bruku...”. Program o Adamie Mickiewiczu obejrzeli uczniowie klas 2e i 2h. Aktorzy w formie inscenizacji zaprezentowali m.in. fragmenty „Dziadów”, „Ballad i romansów”, „Pana Tadeusza” czy „Reduty Ordona”. Przedstawienie uatrakcyjniła narracja prowadzona w formie opowieści o życiu poety.

Iwona Szyszkowska

Relaks w escape room

  Klasa 3g na początku roku szkolnego otrzymała od Burmistrza Dzielnicy Targówek pana Sławomira Antonika nie tylko gratulacje za najwyższą średnią w nauce, w roku szkolnym 2016/2017, ale również 800 złotych na sfinansowanie wycieczki lub innej aktywności, która sprawi przyjemność całej klasie. Wybór padł na escape room. Uczniowie podzieleni na zespoły trafili do pięciu tematycznych pokoi. Wszystkie posiadały liczne zagadki, a rozwiązanie jednej, prowadziło do kolejnej i kolejnej, i kolejnej, aby na koniec zabawy doprowadzić jej uczestników do znalezienia klucza pozwalającego na opuszczenie pomieszczenia. Na rozwiązanie zagadek drużyna ma tylko 60 minut. Okazało się, że rozwiązywanie logicznych łamigłówek jest świetną formą zabawy i potrafi sprawić wiele radości. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w tego typu miejscu i zapewne nie ostatnia. Oprócz sfinansowania wycieczki klasa otrzymała słodki upominek. Sponsorowi bardzo dziękujemy!

Nina Siedlecka

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

 Tradycyjnie w grudniu organizujemy Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. W tym roku zmieniono nieco formę, rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach według nowych zasad Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. W kategorii dzieci miejsca na podium wywalczyli: w grupie dziewcząt I miejsce Asia Zielińska z kl. 4c, II miejsce Oliwia Strąk kl.4a, III miejsce Gabrysia Lubiecka kl. 4c; w grupie chłopców I miejsce zajął Mateusz Grochowski kl. 4a, II miejsce Adam Daniluk kl. 4c, III miejsce Bartek Wronka kl. 4c. W kategorii młodzieżowej na podium w grupie dziewcząt stanęły: I miejsce Oliwia Zalewska kl. 3j, II miejsce Aleksandra Chmielewska kl. 3d, III miejsce Inga Mach kl. 2a W grupie chłopców I miejsce wywalczył Kamil Borkowski kl. 7b, II miejsce Piotr Okrasa kl. 7b, III miejsce ex aequo Patryk Tucharz kl. 7a i Daniel Łęcki kl. 7b. Mikołaj wręczył medale i słodkie upominki wszystkim uczestnikom.

M.Koperska, J.Koch, Ż.Chomiuk

Gimnazjaliści uczą najmłodszych

 Uczniowie klasy 3h w ramach integracji z najmłodszymi kolegami zorganizowali dla klasy 1a warsztaty bożonarodzeniowe. Pierwszoklasiści pod okiem swoich starszych koleżanek wykonali przepiękne dekoracje świąteczne. W nastrój świąt wprowadziła dzieci baśń Hansa Christiana Andersena „ Dziewczynka z zapałkam”, którą pięknie przeczytała gimnazjalistka. Uczniowie klasy pierwszej odpowiadali na pytania dotyczące utworu. Najbardziej zaangażowani otrzymali słodkie nagrody. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości zarówno starszym, jak i młodszym. Pokazali, że potrafią doskonale się porozumieć, mają podobną wrażliwość i wyobraźnię, a różnica wieku nie stanowi najmniejszego problemu.

Barbara Grabowska

PRZEDŚWIĄTECZNA WIZYTA W DOMU DZIECKA

 Okres przedświąteczny to czas refleksji, w którym pamiętamy o najbardziej potrzebujących. Grupa uczniów z klasy 2b realizująca projekt unijny „Bliżej rynku pracy” odwiedziła Dom Dziecka nr 16 i sprawiła maluchom ogromną niespodziankę. Gimnazjaliści poznali specyfikę pracy wychowawcy placówki opiekuńczej, a także mieli możliwość pomocy pracownikom przy prostych czynnościach. Wspólne zabawy oraz prezenty dały wszystkim wiele radości, a nasi gimnazjaliści przez chwilę znów poczuli się dziećmi.

Małgorzata Lisiewska

Rozstrzygnięcie konkursu Christmas Card

 Na przełomie listopada i grudnia w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim. Spośród wielu zgłoszonych prac wybrano te najbardziej oryginalne i wyjątkowe. Wśród uczniów klas 4 – 7 zwyciężyła Natalia Brzeźnicka z kl. 4b, zaś Bartek Ferenc i Ola Ferenc z kl. 4b zajęli ex aequo 2 miejsce. W gimnazjum bezkonkurencyjna była Zuzanna Bosiacka z kl. 3f, a kolejne miejsca zajęli Magdalena Cudna z kl. 2a i Kamil Biernacki z kl. 3g. Bardzo dziękujemy uczestnikom konkursu za piękne kartki, a zwycięzcom gratulujemy! Najpiękniejsze prace zostały wyeksponowane na forum szkoły, zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do ich obejrzenia.

Joanna Mikitiuk

IX Dzielnicowy Dzień Wolontariusza

W Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Sławomira Antonika odbył się Dzielnicowy Dzień Wolontariusza. Uczennice klasy 3h Weronika Pawłowska, Iza Święconek i Klaudia Krasnodębska otrzymały podziękowania za zaangażowanie i pracę na rzecz drugiego człowieka. Gościem specjalnym był pan Janusz Bukowski – biegowy Jurka Owsiaka, organizator imprezy ,,Wybiegaj sprawność” oraz prezes stowarzyszenia ,,Dać siebie innym’’. Opowiedział o swojej pracy oraz zachęcił wolontariuszy do dalszej działalności. Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim wolontariuszom gratulujemy i życzymy wytrwałości w pracy na rzecz innych.

Barbara Danilczuk

WSPOMNIENIE CZASÓW POGARDY

Uczeń klasy 3b Jędrzej Mondrzycki od kilku lat interesuje się historią i militariami. Przy okazji omawiania na języku polskim literatury czasów wojny i okupacji postanowił podzielić się swoją wiedzą z rówieśnikami. Przeprowadził w klasach 3a i 3b lekcje na temat Holocaustu. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała wykładu nt. przyczyn prześladowania i metod wcielania w życie hitlerowskiego planu eksterminacji Żydów. Jędrzej wystąpił w mundurze niemieckiego żołnierza, który wykorzystuje podczas pokazów i rekonstrukcji historycznych, dzięki czemu jego prezentacja silniej oddziaływała na emocje i wyobraźnię kolegów.

Katarzyna Wilińska

Wielkie serca dla zwierzaków

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za wsparcie naszej akcji pomocy zwierzętom ze schroniska w Korabiewicach. Po raz kolejny dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej w zbiórkę oraz kiermasz ciast udało nam się zgromadzić karmę, środki czystości i zakupić specjalistyczne weterynaryjne pożywienie dla chorych zwierząt. Wszystkie produkty trafią do schroniska i z pewnością będą wyczekiwanym darem.

Barbara Grabowska

Co nam w duszy gra

W mikołajkowe popołudnie czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie piosenki anglojęzycznej organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 389 im. Stefana Starzyńskiego. Zaśpiewali swoje ulubione utwory, które bardzo spodobały się jury. Dziękuję Oliwii Chylak , Angelice Sosnowskiej, Aleksandrze Lentas oraz Jankowi Stańko za chęci, odwagę i wspaniałe przygotowanie do występu. Wyniki konkursu poznamy niebawem.

Marta Szymankiewicz

Spotkanie z Elżbietą Ficowską

4 grudnia uczniowie klas 3f i 3g pod opieką pani Marty Gałat i pani Niny Siedleckiej spotkali się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z panią Elżbietą Ficowską, uratowaną z warszawskiego getta przez Irenę Sendlerową. Spotkanie rozpoczęło się krótkim wykładem nt. historii "Żegoty”, potem uczniowie obejrzeli niezwykły film pt. „Łyżeczka życia” Opowiada on historię ocalenia pani Ficowskiej, która jako półroczne niemowlę została przewieziona na aryjską stronę w drewnianej skrzynce ukrytej na wozie pełnym cegieł. Pani Elżbieta dopiero po latach poznała swoją przeszłość, a jedyną pamiątką po jej biologicznych rodzicach była srebrna łyżeczka z wygrawerowanym imieniem i datą urodzenia. Spotkanie było nie tylko lekcją historii, ale przede wszystkim lekcją tolerancji. Głęboko w serca zapadły młodzieży słowa Sendlerowej, przekazane jej jeszcze przez ojca: Pamiętaj, dziel ludzi tylko na dobrych i złych. Nie ma znaczenia ich rasa czy religia.

TURNIEJ SIATKÓWKI TARGÓWEK 2017

W sobotę 2 grudnia w hali sportowej OSiR odbył się Turniej Siatkówki Targówek 2017 zorganizowany przez: Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Spółdzielnię Mieszkaniową „Bródno”, Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową „Praga” oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Targówek. W rozgrywkach wzięło udział aż pięć zespołów z naszej szkoły. W kategorii dziewcząt I miejsce zajęła drużyna Złota ósemka, w skład której wchodziły: Kamila Szumowska 3h, Izabela Święconek 3h, Kinga Bochińska 3j, Agata Lubańska 3d, Oliwia Chylak 3h, Iga Kasztalska 3g. II miejsce w turnieju zajęła drużyna We can play. Srebrne medalistki to: Patrycja Poboży 2a, Amelia Gruza 2a, Marta Wyszomierska 2a, Wiktoria Janicka 2a, Natalia Siedlecka 2a, Aleksandra Abramowicz 2a, Maja Dudzik 3i oraz Zuzanna Kędziora 3i. III miejsce wywalczyła drużyna Gang Gołębi. Brązowe medalistki to: Natalia Gajewska 2a, Dominika Biały 2c, Magdalena Cudna 2a, Natalia Kapral 2c, Dominika Polkowska 2a oraz Aleksandra Chmielewska 3d. W kategorii chłopców nasza drużyna Ciorna Gleba, w skład której wchodzili: Emil Bojarski 3j, Kacper Knap 3d, Mikołaj Ciura 3d, Krzysztof Skóra 2h, Mateusz Miziołek 2h, Mateusz Kalisiński 2e, zajęła III miejsce. Zwycięzcy otrzymali medale oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Opiekun: Małgorzata Kwiatek

ANDRZEJKOWE DISCO

Uczniowie oddziałów gimnazjalnych w andrzejkowy wieczór spotkali się na szkolnej dyskotece. Forum na kilka godzin zamieniło się w klubową salę i rozbrzmiewało dźwiękami najnowszych przebojów. Panowała radosna atmosfera. W tańcu, ze śpiewem i uśmiechem na ustach młodzież mogła choć na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach.

JAN KARSKI – BOHATER LUDZKOŚCI

29 listopada w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie w ramach XI edycji Dzielnicowych Spotkań z Historią organizowanych pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Pana Sławomira Antonika odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Jan Karski - Bohater Ludzkości ”. W tegorocznej edycji zadaniem uczestników było wykonanie plakatu, prezentacji multimedialnej lub nagranie filmu promującego wiedzę o dokonaniach Jana Karskiego. Laureatami w konkursie plastycznym zostali: Weronika Tomaszkiewicz z klasy 2f, która zajęła I miejsce oraz Antoni Sławiński z kl. 4c, który uplasował się na III miejscu. W kategorii film I miejsce zdobyły uczennice klasy 6a: Joanna Wójcik, Zuzanna Augustyniak oraz Lamia Fryze. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

POMAGAMY ZWIERZĘTOM

Po raz kolejny społeczność naszej szkoły okazała wielkie serce podopiecznym schroniska dla zwierząt w Korabiewicach. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli wolontariuszom udało się zorganizować kiermasz ciast. Za zgromadzone fundusze zakupiona zostanie specjalistyczna karma dla chorych i porzuconych zwierzaków. Wszystkim, którym los bezdomnych milusińskich nie jest obojętny, serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie.

Barbara Grabowska

Spotkanie z dziennikarzem

Uczniowie klas gimnazjalnych 2b i 2e mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach dziennikarskich, które poprowadził p. Patryk Kuniszewicz – dziennikarz „CZWÓRKI” Polskiego Radia. Gimnazjaliści poznali odpowiedzi na pytania: jak zostać dziennikarzem? ile zarabia dziennikarz? jak fachowo przeprowadzić wywiad? Dla wszystkich uczestników było to bardzo ciekawe doświadczenie, niektórzy zaś odkryli w sobie chęć dalszego zdobywania wiedzy na ten temat. Zajęcia zostały przeprowadzone dzięki inicjatywie p. Agaty Jaskułowskiej, za co serdecznie dziękujemy.

KLASA 2F W MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Klasa 2f wraz z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym odwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wystawa stała, którą zwiedzali razem z przewodnikiem, składa się z ośmiu galerii przedstawiających historię polskich Żydów. W pierwszej - "Las" - uczniowie usłyszeli legendę Polin o przybyciu Żydów na ziemie polskie, w kolejnych salach dowiedzieli się, gdzie i kiedy osiedlali się oraz czym się zajmowali wyznawcy Mojżesza. Podczas spaceru po ekspozycjach odkrywali kolejne karty historii Żydów i Polaków, śledzili wzloty i upadki w sąsiedzkich relacjach od średniowiecza po czasy współczesne. Wizyta w muzeum była niezwykle pouczająca i atrakcyjna.

PODWÓJNE ZŁOTO W UNIHOKEJU

Zakończyły się Mistrzostwa Dzielnicy Targówek Dziewcząt i Chłopców w Unihokeju. Reprezentanci naszej szkoły, straciwszy tylko jedną bramkę we wszystkich rozegranych meczach, w przepięknym stylu wywalczyli I miejsce i zostali uhonorowani złotymi medalami. W skład zwycięskiej drużyny dziewcząt wchodziły: Aleksandra Chmielewska 3d, Victoria Baranek 2c, Dominika Biały 2c, Patrycja Poboży 2a, Magdalena Cudna 2a, Gabriela Popowniak 2c, Zuzanna Kędziora 3i, Maja Dudzik 3i, Natalia Gajewska 2a. Drużynę chłopców reprezentowali: Mateusz Obuchowicz 3h, Konrad Dziarski 3h, Wojciech Niemiński 3h, Mateusz Łosiewicz 3i, Adam Dudzik 3i, Arkadiusz Górski 3c, Radosław Miktus 3f, Bartosz Bartosiewicz 3a. Gratulujemy ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwa na Warszawskiej Olimpiadzie Sportowej. Drużyna chłopców swoje zwycięstwo dedykuje Kacprowi Sekularowi, który z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w rozgrywkach.

Opiekun: Małgorzata Kwiatek

Łyżwy na lekcji wychowania fizycznego

W ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie klas 2a i 2b uczestniczyli w zajęciach na lodowisku Polonez przy ul. Łabiszyńskiej. Młodzież mogła doskonalić umiejętność jazdy na łyżwach. Niektórzy radzili sobie z tą sztuką doskonale i próbowali coraz trudniejszych elementów jazdy, takich jak przekładanka przodem, jazda tyłem czy proste piruety. Wszyscy fantastycznie się bawili. Z pewnością było to bardzo dobre rozpoczęcie sezonu zimowego.

Opiekunowie: Małgorzata Kwiatek i Tomasz Rakowski

ŚLADAMI RUDEGO, ALKA I ZOŚKI

Jedną z lektur obowiązkowych w trzeciej klasie gimnazjum są „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego – powieść – reportaż opisująca wojenne losy trzech przyjaciół: Rudego (Jana Bytnara), Alka ( Macieja Aleksego Dawidowskiego) i Zośki (Tadeusza Zawadzkiego) oraz ich kolegów z organizacji. Klasa 3a wyruszyła śladami bohaterów na sześciogodzinną wycieczkę po Warszawie od Liceum im. Stefana Batorego po Powązki Wojskowe. Uczniowie zwiedzili dawną siedzibę Gestapo przy ulicy Szucha, spacerowali Krakowskim Przedmieściem pod pomnik Kopernika, stamtąd udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza, zobaczyli Arsenał i Muzeum Więzienia Pawiak. Wszystkie te miejsca stanowią pamiątkę i symbol odwagi, patriotyzmu i poświęcenia pokolenia Kolumbów. Na koniec gimnazjaliści zapalili znicze na grobach Aleksandra Kamińskiego oraz poległych harcerzy. Z pewnością była to jedna z najciekawszych i najbardziej poruszających wycieczek.

Katarzyna Wilińska

GIMNAZJALIŚCI - MALUSZKOM

Uczniowie klasy 3g pod kierunkiem p. Niny Siedleckiej przygotowali przedstawienie dla uczniów klas pierwszych oraz oddziału przedszkolnego na temat zdrowego odżywiania. Autorkami scenariusza są uczennice Martyna Lipińska oraz Julita Pasiroska. Wilk tłumaczy Czerwonemu Kapturkowi, dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Pojawia się postać Tygryska, który nie tylko lubi biegać i skakać, ale przedstawia inne sporty, mogące zainteresować dzieci: taniec, piłkę siatkową, koszykówkę, piłkę nożną. O skutkach jedzenia niezdrowej żywności widownia mogła dowiedzieć się, słuchając opowieści Królewny Śnieżki i Księcia. Nie zabrakło również nauki, jak wezwać pierwszą pomoc w razie wypadku oraz co to jest piramida zdrowego żywienia. Gromkie brawa i uśmiechy dzieci były najlepszą oceną przedstawienia, w które była zaangażowana cała klasa.

Nina Siedlecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W dniu 20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Celem obchodów jest kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację w zakresie praw dziecka, uświadamianie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać. Wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze na ten temat, m. in. przypomnieli o podstawowych zagadnieniach „Konwencji o prawach dziecka”.
Uczennice klasy 3j przygotowały i zaprezentowały na forum szkoły wystawę dotyczącą praw dziecka oraz organizacji międzynarodowych zajmujących się problemami dzieci na całym świecie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia.

MARIAN SMOLUCHOWSKI I JEGO OSIĄGNIĘCIA

Uczniowie klasy III g oraz nauczyciele: pani Ewa Sikora, pani Ewa Szadejko oraz pan Andrzej Wójtowicz mieli okazję wysłuchać wykładu wygłoszonego przez prof. dra hab. Bogdana Cichockiego. Prelekcja była poświęcona Marianowi Smoluchowskiemu, jednemu z najwybitniejszych uczonych przełomu XIX i XX w., pionierowi fizyki statystycznej, autorowi wielu fundamentalnych prac nt. kinetyczno – molekularnej teorii materii. Marian Smoluchowski jest obecnie jednym z najczęściej cytowanych na świecie fizyków polskich, mimo iż ostatnia jego publikacja ukazała się w roku 1917. Ten wybitny naukowiec był również pionierem alpinizmu i taternictwa, interesował się malarstwem i muzyką. Decyzją Polskiego Towarzystwa Fizycznego rok 2017 został uznany rokiem Mariana Smoluchowskiego. Wierzymy, że takie wydarzenia przyczynią się do przekonania młodych ludzi do wartości i sensu zajmowania się nauką.

DROGA DO ŚWIĘTOŚCI

Klasa 3i wraz z wychowawcą i nauczycielem religii odwiedziła Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, które mieści się w parafii pw. Św. Stanisława Kostki. Podczas wizyty w muzeum uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat życia w Polsce, w czasach komunizmu, sytuacji Kościoła w tym okresie oraz zapoznać się z życiem i działalnością księdza Jerzego Popiełuszki. Drogę do świętości ks. Jerzego przybliżyła nam w niezwykle barwny i pełen emocji sposób Pani Maria Chojczak, która osobiście znała błogosławionego i była świadkiem wydarzeń związanych z Jego osobą.

Magdalena Szyszkiewicz

KONKURS FIZYCZNY

W bieżącym roku przypada 100. rocznica śmierci Mariana Smoluchowskiego, dlatego decyzją Polskiego Towarzystwa Fizycznego (PTF) rok 2017 jest rokiem słynnego polskiego fizyka. W nawiązaniu do tego faktu Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie zorganizował dla uczniów warszawskich oddziałów gimnazjalnych oraz klas siódmych szkoły podstawowej konkurs fizyczny. Jego celem było zainteresowanie młodzieży fizyką, zainspirowanie do samodzielnej i twórczej pracy oraz kształtowanie umiejętności jej prezentacji. Finał konkursu odbył się 16 listopada br. Miło nam poinformować, że nasz uczeń - Kamil Biernacki kl.3g - otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Informacje na temat laureatów można uzyskać na stronie PTF: http://ptf.fuw.edu.pl/

Ewa Sikora

UROCZYSTY KONCERT W TEATRZE RAMPA

10 listopada w Teatrze Rampa uroczyście podsumowano tegoroczną edycję cyklu konkursów poświęconych życiu i twórczości Józefa Elsnera. Pod hasłem: „Józef Antoni Elsner – ponadczasowy kompozytor Targówka” zorganizowano konkurs: plastyczny, muzyczny i wiedzy. W piątkowy wieczór laureaci otrzymali dyplomy i nagrody z rąk patrona imprezy – Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy p. Sławomira Antonika. Na scenie nie zabrakło reprezentantów naszej szkoły. Laureatami w konkursie wiedzy zostały uczennice klasy 6a Joanna Wójcik i Maja Stępniewska – II miejsce wśród szkół podstawowych oraz Inga Mach (kl.2a) i Agata Rosińska (kl. 7c) – także II miejsce w kategorii: klasy siódme i oddziały gimnazjalne. Paweł Majchrzak i Zuzanna Augustyniak zajęli II miejsce w konkursie muzycznym. Podium konkursu plastycznego wśród gimnazjalistów zdominowały nasze uczennice: Marta Wójcikowska (3j) i Wiktoria Myszkowska (3i) – ex aequo I miejsce, a tuż za nimi uplasowały się Izabella Madalińska (3b) i Aleksandra Rosiak (3d). Specjalne podziękowanie za organizację konkursu wiedzy otrzymała także pani dyrektor Emilia Walczak. Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Kameralnej im. Józefa Elsnera, której towarzyszył nasz uczeń Paweł Majchrzak (3i)– wykonali wspólnie Walca nr 2 Dymitra Szostakowicza

PIERWSZE OWOCE DZIAŁALNOŚCI MŁODYCH FILMOWCÓW

Pan Mateusz Puchowski wychowuje kolejne pokolenie filmowców w naszej szkole. Każdy, kto myśli, że wystarczy mieć sprzęt, pomysł i trochę wolnego czasu, aby nakręcić ciekawy filmik, jest w błędzie. Zanim powstaną kilkuminutowe dzieła, trzeba wielu godzin ćwiczeń, prób, nagrywania, montażu. Przekonali się o tym młodzi filmowcy, którzy po zaprezentowaniu pierwszych autorskich filmów, wysłuchali krytyki i wprowadzili poprawki, aby małe dzieła nadawały się do publikacji. Zachęcamy do obejrzenia efektów ich pracy!

Festiwal piosenki patriotycznej

 W Ośrodku Kultury Wesoła 12 listopada 2017r. odbył się Koncert Galowy Laureatów V Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych ”Jak długo w sercach naszych”. Organizatorami festiwalu byli: Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Dzielnica Wesoła m.st. Warszawy oraz 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystego koncertu w Klubie Kościuszkowca wręczono nagrody i wyróżnienia, a laureaci zaprezentowali swój wokalny talent. W kategorii: soliści/duety WYRÓŻNIENIE otrzymał JAN STAŃKO z kl.2c, za wykonanie pieśni ”Mury” Jacka Kaczmarskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA SPORTOWO

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Lasku Bródnowskim odbył się Bieg Przełajowy o Puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek. Ideą organizatorów było upamiętnienie ważnej dla Polski rocznicy, dbałość o kondycję fizyczną naszego społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży oraz przeżycie emocji związanych ze sportową rywalizacją i czerpanie wszelkich pozytywnych wartości z niej płynących.
W sportowych zmaganiach wzięło udział 43 uczniów z naszej szkoły: 24 dziewczynki i 19 chłopców. Konkurencja była bardzo duża, a rywalizacja niezwykle zacięta. Nasi uczniowie zajęli trzy miejsca medalowe: na dystansie 400 m w kategorii klas 3 i 4 SP II miejsce zajął DANIEL KOŁECKI z klasy 4a; w biegu na 600 m w kategorii klas 5 i 6 SP III miejsce zajął HUBERT KOPEĆ z klasy 6a, a w biegu na 1000 m w kategorii klasy 7 SP oraz 2 i 3 gimnazjum III miejsce zajął JAKUB CZAPLICKI z klasy 3j.
Pozostali uczniowie reprezentujący naszą szkołę w biegu to: Lena Rejent 4a, Jagoda Karda 4a, Aleksander Rejent 4a, Zuzanna Augustyniak 6a, Patryk Nawrocki 6a, Julia Łucyn 7c, Magdalena Korzeniowska 7c, Julia Ho-Janecka 2a, Patrycja Poboży 2a, Magdalena Cudna 2a, Dominika Polkowska 2a, Natalia Kapral 2c, Dominika Biały 2c, Natalia Kapral 2c, Julia Bochenek 2c, Natalia Gajewska 2a, Aleksandra Ludwiniak 2f, Amelia Gruza 2a, Wiktoria Janicka 2a, Marta Wyszomierska 2a, Karolina Jabłońska 2d, Victoria Baranek 2c, Natalia Radecka 2g, Aleksandra Chmielewska 3d, Julia Szawcow 3c, Marta Brzezińska 3c, Oskar Dmytrach 3f, Adam Badurek 3h, Jakub Leszko 3c, Kacper Nowińska 3h, Mikołaj Jóźwiak 3c, Hubert Ostrowski 3h, Radosław Miktus 3f, Mateusz Szymczak 3h, Daniel Majchrzak 3i, Wojciech Niemiński 3h, Mateusz Łosiewicz 3i, Olaf Jastrząb 2a, Bartosz Bartosiewicz 3a, Adam Dudzik 3i.
Wszyscy młodzi sportowcy biorący udział w biegach otrzymali pamiątkowe koszulki, flagi państwowe oraz słodycze. Mogli również skosztować tradycyjnej grochówki i gorących napojów. Nagrody zwycięzcom wręczył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy pan Paweł Michalec. Biegaczom oraz ich rodzicom gratulujemy wyników sportowych, dziękujemy za aktywne uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i za wspólnie spędzony czas.

Opiekun: Małgorzata Kwiatek

Spotkanie autorskie z panią Zuzanną Orlińską

Dnia 8 listopada gościliśmy w naszej bibliotece panią Zuzannę Orlińską, autorkę książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorkę książek, czasopism i podręczników. Książki naszego gościa: „Matka Polka”, „Pisklak”, „Ani słowa o Zosi”, „Stary Noe” zostały wyróżnione i nagrodzone w prestiżowych konkursach literackich. W spotkaniu, które odbyło się dzięki współpracy biblioteki szkolnej z Hurtownią Książek „Tuliszków”, wzięli udział uczniowie klas 2a, 3a i 3j. Mieli oni okazję wysłuchać interesujących historii z życia autorki oraz opowieści związanych z powstaniem książek, którym towarzyszyła ciekawa prezentacja multimedialna. Nasza młodzież wykazała się dużą aktywnością , a pytaniom dotyczącym pracy pisarki i jej zainteresowań nie było końca. Po spotkaniu pani Zuzanna Orlińska chętnie rozmawiała z uczniami oraz wpisywała dedykacje do książek swojego autorstwa. Towarzyszący pisarce mąż pan Mikołaj Kamler, który również jest ilustratorem, wpisywał autografy i przyozdabiał książki zabawnymi rysunkami. Zapraszamy wszystkich do biblioteki szkolnej, w której można wypożyczyć książki autorki.

Organizatorzy spotkania: Nauczyciele bibliotekarze

NOWE KSIĄŻKI W ZBIORACH SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

Dzięki przystąpieniu naszej szkoły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w październiku księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o nowości wydawnicze, w większości wybrane przez naszych uczniów podczas plebiscytu na najlepszą książkę. Za kwotę 15 000 zł zakupiono książki, którymi młodzież jest autentycznie zainteresowana, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata oraz inspirujące do twórczego działania. Celem programu, w którym uczestniczymy, jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów poprzez podejmowanie różnorodnych działań z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Zapraszamy wszystkich miłośników czytania do biblioteki - nowiutkie, pachnące woluminy czekają!

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada w naszej szkole uczciliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Wielu uczniów i nauczycieli przygotowało biało – czerwone kotyliony, które z dumą przypięli do galowych ubrań. W szkole panowała odświętna atmosfera, a po apelu niektórzy ocierali z policzków łzy wzruszenia. Klasy 3a szkoły podstawowej i gimnazjalna 3d przygotowały montaż słowno – muzyczny, w którym przypomniały, jak Polacy, w tym także nasz patron I. J. Paderewski, walczyli o niepodległość. Mali artyści zachwycili: śpiewali, grali i tańczyli tak, że nawet wymagający gimnazjaliści nie szczędzili pochwał i braw. Dziękujemy, to była naprawdę piękna akademia.

KLASA 3H W ETC

Dnia 9 listopada uczniowie klasy 3h mieli przyjemność obejrzeć musical „ROBIN HOOD THE MUSICAL” w języku angielskim przygotowany przez The English Theater Company. Przedstawienie porusza problem wartości, takich jak: odwaga, przyjaźń i miłość. Dynamiczna akcja oraz doborowa obsada i muzyka grana „na żywo” dostarczyły uczniom świetnej rozrywki w czasie nietypowej lekcji języka angielskiego.

Marta Szymankiewicz, Joanna Mikitiuk

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, święto organizowane od 1999 roku przez IASL - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem tego święta jest m.in. promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, przedstawienie oferty biblioteki oraz zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: “Książka nas łączy” . Nasza szkolna biblioteka tradycyjnie przyłączyła się do obchodów, podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo. W gablocie przed biblioteką pojawiła się gazetka informacyjna przybliżająca historię i ideę święta, a w wypożyczalni biblioteki każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie „Dlaczego warto czytać?” , oglądając wystawę pod takim tytułem. Na forum szkoły zainicjowana została akcja „Zapraszamy do czytania” popularyzująca książki pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która będzie kontynuowana przez cały rok szkolny.

Ogólnopolski Program "Trzymaj Formę"

Żeby utrzymać formę, trzeba ćwiczyć a najlepiej jeszcze świetnie się przy tym bawić. W naszej szkole nie tylko dbamy o piramidę zdrowego żywienia, ale również budujemy piramidy gimnastyczne, dbając o sprawność fizyczną. Wyznajemy zasadę: lekarstwo można zastąpić ruchem, ale ruchu nigdy nie zastąpimy lekarstwem.

M. Koperska i J.Koch

PAN GENERAŁ W NASZEJ SZKOLE

W galowym, szarym mundurze lotnika, ze sznurami generalskimi, z tzw. złotą gapą na piersi i białą bronią w postaci kordzika – tak dostojnie prezentował się nasz gość – Zbigniew Galec - generał dywizji w stanie spoczynku, nawigator. Odwiedził jedną z klas na lekcji edukacji dla bezpieczeństwa. Jako osoba najbardziej uprawniona, by mówić o Wojsku Polskim zaprezentował temat: System obronności Rzeczpospolitej. Nasz gość spędził 40 lat, służąc w lotnictwie. Ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie jako nawigator naprowadzania. W latach 2009 - 10 pełnił obowiązki dowódcy Centrum Operacji Powietrznych, a także zastępcy Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych. Młodzież z zainteresowaniem, a co ważne, z ogromnym szacunkiem przyjęła i wysłuchała wykładu pana generała. Poczuliśmy się wyróżnieni i zaszczyceni obecnością na zwykłej, szkolnej lekcji osoby o takiej randze.

eTwinning w naszej szkole

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku szkolnym, nasza szkoła uczestniczy w programie eTwinning. Jest to platforma umożliwiająca szkołom z całej Europy współpracę za pośrednictwem mediów elektronicznych.
W tym roku uczniowie klasy 2b biorą udział w projekcie „Making friends’’ zainicjowanym przez szkołę z Hiszpanii. Celem projektu jest zawieranie międzynarodowych przyjaźni. Uczniowie dzieląc się informacjami na temat swoich szkół, miast, rzeczy, które lubią, będą doskonalić umiejętności mówienia, czytania i pisania w języku angielskim. Mamy nadzieję, że będzie to owocna współpraca, która przyniesie uczniom wiele satysfakcji.

Joanna Mikitiuk

„Idźcie naprzód z nadzieją” – rozstrzygnięcie konkursów

W Szkole Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste podsumowanie XIV Dzielnicowych Dni Papieskich. Na gości czekało wiele atrakcji, m. in. spektakl pt. „Oskar i pani Róża”, wystawa prac plastycznych, koncert chóru SP nr 380 oraz pyszne kremówki papieskie. Podczas uroczystości rozdano nagrody i dyplomy laureatom konkursów. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
⇒  Wiktoria Myszkowska z kl. 3i (opiekun Magdalena Szyszkiewicz) – I miejsce w konkursie plastycznym - praca plastyczna zainspirowana tematem hasła Dni Papieskich, utrzymana w odcieniach zieleni. (praca w załączniku)
⇒  Paulina Kuć z kl. 2g (opiekun Jolanta Łucjan) – II miejsce w konkursie multimedialnym - „Odcienie nadziei – ścieżką, drogą, autostradą...” – prezentacja multimedialna z motywem drogi utrzymana w tonacji zieleni. Każde zdjęcie zawiera motto (myśl, sentencja, cytat, itp.) łączące się z hasłem Dni Papieskich. Zdjęcia wykonała Paulina samodzielnie.
⇒  Angelika Sosnowska z kl. 3h (opiekun Agnieszka Gonciarz) – III miejsce w konkursie recytatorskim - „Odcienie nadziei”… wiersze poetów polskich zawierające motyw nadziei lub zieleni.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach, zaś laureatom serdecznie gratulujemy.

Magdalena Szyszkiewicz

FAHRENHEIT 451

Uczniowie klasy 2a mieli przyjemność obejrzeć na deskach teatru Buffo adaptację najsłynniejszej powieści jednego z najwybitniejszych amerykańskich twórców fantastyki Raya Bradbury'ego pt.: „Fahrenheit 451”. To antyutopijna opowieść o świecie przyszłości, w którym indywidualizm jest całkowicie stłamszony, wiedza nikomu niepotrzebna, a analfabetyzm mile widziany. Książki są złem, za ich posiadanie grozi kara, a strażacy palą je na wielkich stosach. Ale nie jest łatwo zabić człowieczeństwo. Sztuka nikogo nie pozostawia obojętnym. Spektakl przygotowany został przez brytyjskich aktorów w języku angielskim, dzięki czemu widzowie mogli nie tylko przeżywać, ale też posłuchać pięknej wymowy.

Marta Szymankiewicz

DZIELNICOWE ROZGRYWKI WIEDZY O JÓZEFIE ELSNERZE

Józef Elsner – kompozytor, pedagog, publicysta i wydawca, organizator życia muzycznego i szkolnictwa, rektor Konserwatorium i Szkoły Głównej Muzyki, a także nauczyciel Fryderyka Chopina i właściciel gruntów, na których obecnie znajduje się osiedle Elsnerów był bohaterem konkursu, który już po raz piąty odbył się w murach naszej szkoły. Do rywalizacji przystąpiło piętnaście szkół z Targówka. Członkowie dwuosobowych drużyn odpowiadali na pytania muzyczne i teoretyczne.
Konkurs uświetniły występy uczniów. Na wiolonczeli zagrała Zuzanna Augustyniak z klasy 6a, na saksofonie Paweł Majchrzak z klasy 3i, a Jan Stańko ( 2c ) zaśpiewał piosenkę Ryszarda Rynkowskiego pt.: "Wznieś serce nad zło". Po rywalizacji pani Bogumiła Stefańska – przewodnicząca jury - odczytała werdykt.

I kategoria: klasy IV-VI szkoły podstawowej
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 28
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 378
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 206

II kategoria: klasy VII szkoły podstawowej i oddziały gimnazjalne
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 52
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 378
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 285

III kategoria: szkoły ponadpodstawowe
I miejsce - XLVI Liceum Ogólnokształcące im. S. Czarnieckiego
II miejsce – Zespół Szkół im. P. Wysockiego

Laureaci konkursu zostali zaproszeni na uroczysty koncert pt.: „Targówek Elsnerowi”, który odbędzie się 10 listopada 2017 r. w Teatrze Rampa.

Agnieszka Gonciarz

2d w Archiwum Akt Nowych

Klasa 2d pod opieką wychowawczyni p. Agnieszki Adamusińskiej i p. Katarzyny Gajcy odwiedziła Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Jest to jedno z trzech polskich centralnych archiwów, w których przechowuje się dla następnych pokoleń ważne dokumenty i informacje wykorzystywane np. w badaniach naukowych lub genealogicznych. Uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje archiwum, w jaki sposób przechowuje się dokumenty oraz komu się je udostępnia. Mogli także zobaczyć zbiory dotyczące naszego patrona – Ignacego Jana Paderewskiego.

SREBRO DLA PIŁKAREK RĘCZNYCH

Zakończyły się Dzielnicowe Mistrzostwa w Piłce Ręcznej Dziewcząt, które odbyły się w hali sportowej przy ul. Ossowskiego 23. Po zaciętej walce reprezentantki naszej szkoły wywalczyły II miejsce. W składzie zwycięskiej drużyny znalazły się: Victoria Baranek 2c,Natalia Gajewska 2a, Aleksandra Chmielewska 3d, Zofia Wojtczuk 2c, Patrycja Poboży 2a, Magdalena Cudna 2a, Dominika Biały 2c, Gabriela Popowniak 2c, Amelia Gruza 2a oraz Dominika Polkowska 2a. Dziewczęta zostały udekorowane srebrnymi medalami. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Opiekun: Małgorzata Kwiatek

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Na przełomie września i października odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny organizowany przez nauczycieli języka angielskiego. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy przedstawiającej symbol kraju anglojęzycznego. Najlepsi okazali się Michalina Witkowska z klasy 3e i Kamil Biernacki z klasy 3g, którzy wykonali tuszem prace „The Battle of Yorktown” oraz „London Bridge”. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci fiszek, które pomogą im w nauce języka angielskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Joanna Mikitiuk

MULTITEST 2017

Dnia 19 października kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w kolejnej edycji konkursu języka angielskiego Multitest. Gimnazjaliści w trakcie godzinnego wysiłku zmagali się z różnorodnymi zagadnieniami z gramatyki i leksyki. Wyniki konkursu poznamy w grudniu.

Marta Szymankiewicz

XVII DZIEŃ PAPIESKI

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna.
Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
św. Jan Paweł II

W całej Polsce obchodzono XVII Dzień Papieski - organizowano koncerty, spektakle, konferencje, gry miejskie, nawiązujące do nauki św. Jana Pawła II. Ich celem było promowanie idei głoszonych przez wielkiego Papieża – Polaka. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach: literackim, recytatorskim, plastycznym oraz rozważali na lekcjach religii motto „Idźmy naprzód z nadzieją”. Na forum, jak co roku, zaprezentowano wystawę upamiętniającą rocznicę pontyfikatu Karola Wojtyły. Prace na ekspozycję, stanowiące plastyczną interpretację tegorocznego hasła, wykonali uczniowie naszej szkoły.

ŚLADAMI GETTA WARSZAWSKIEGO

W jesienne dni października i listopada przypada 77. rocznica powstania getta w Warszawie. Z tej okazji kilkunastoosobowa grupa uczniów z kl. 3g i 2c udała się wraz opiekunem Koła Edukacji Regionalnej na wędrówkę po miejscach, w których okupanci niemieccy stworzyli tzw. dzielnicę żydowską. Podczas niemal dziesięciokilometrowego marszu nawiedzili ważne punkty na mapie byłego getta. Pierwszym punktem programu były autentyczne mury dzielnicy żydowskiej przy ulicach Sienna i Złota. Następnie uczniowie zobaczyli kamienicę przy Waliców 14, gdzie mieszkał poeta Władysław Szlengel. Dłużej zatrzymali się na ulicy Chłodnej, gdzie znajdował się słynny mostek łączący małe i duże getto. Tu uczniowie poznali postać przywódcy Judenratu, Adam Czernikowa, który mieszkał w ocalałej kamienicy Pod Zegarem. W alei Solidarności wybrzmiała opowieść o przebiegającej tędy pełnej kontrastów ulicy Leszno. W budynku Teatru Kamienica mieściła się słynna „Trzynastka”- żydowski urząd do walki z lichwą i spekulacją. Na placu Bankowym młodzi miłośnicy historii wyobrazili sobie dumną sylwetkę Wielkiej Synagogi, wysadzoną w powietrze przez hitlerowców podczas powstania w getcie. Na koniec ruszyli Traktem Pamięci Walki i Męczeństwa od pomnika Bohaterów Getta po Umschlagplatz - miejsce selekcji, przetrzymywania i załadunku setek tysięcy Żydów przed wywiezieniem do obozów. Wyprawę wzbogacono o fotografie getta i utwory Władysława Szlengla.

Z SERCEM DO NAUCZYCIELA

Pod tym hasłem Parlament, reprezentujący całą społeczność uczniowską, postanowił uczcić Święto Edukacji Narodowej. Przedstawiciele PU złożyli serdeczne życzenia Dyrekcji i Nauczycielom. Posłowie wręczyli symboliczne serca z piernika i laurki, wyrażające wdzięczność i podziękowanie za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów naszej szkoły.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W TEATRZE RAMPA

12 października w Teatrze Rampa odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą władze dzielnicy zaprosiły dyrektorów i nauczycieli szkół i przedszkoli z Targówka. Podczas gali najbardziej zasłużeni i zaangażowani dyrektorzy i pedagodzy otrzymali z rąk Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek Krzysztofa Miszewskiego oraz Burmistrza Dzielnicy Targówek Sławomira Antonika nagrody przyznane przez Prezydenta m. st. Warszawy, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Ministra Edukacji Narodowej. Miło nam poinformować, iż nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty odebrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378 pani Emilia Walczak. Czterdziestu dziewięciu nauczycieli wyróżnionych zostało nagrodą Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy „Sapere Auso”. W tym zacnym gronie naszą szkołę reprezentowały panie Nina Siedlecka i Katarzyna Wilińska. Wieczór uświetnił występ młodych artystów, wśród których ze wzruszeniem oglądaliśmy absolwentów Gimnazjum nr 143 oraz widowisko „Broadway Exclusive” w wykonaniu aktorów Teatru Rampa.

PAMIĘTAMY O WARSZAWSKICH POWSTAŃCACH

W 2017 roku obchodzimy 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji Szkolne Koło Wolontariatu zaproponowało uczniom naszej szkoły wzięcie udziału w kampanii BohaterON - włącz historię. Do akcji przystąpili uczniowie klasy 6a oraz gimnazjalnej 3d. Pod kierunkiem p. B. Stefańskiej napisali i wysłali kartki do Powstańców. Projekt BohaterON ma wzmacniać nasze poczucie narodowej tożsamości, krzewić patriotyzm i budować swoistą, międzypokoleniową więź. Mamy nadzieję, że wypisane na kartkach uczniowskie słowa wyrażające pamięć, podziękowanie i szacunek sprawiły radość adresatom - bohaterom walki z 1944 r

TEST COOPERA DLA WSZYSTKICH

W sobotę 30 września Urząd Dzielnicy Targówek wspólnie z OSiR Targówek oraz AZS Warszawa zorganizowali Test Coopera dla Wszystkich. Uczestnicy musieli pokonać jak najdłuższy dystans w ciągu 12 minut, biegnąc, maszerując, skacząc… Po biegu sędziowie sprawdzali, ile metrów pokonał każdy uczestnik i oceniali formę fizyczną zawodnika w oparciu o tabelę stworzoną przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera. W teście wzięło udział siedemnastu uczniów z naszej szkoły. Swoją kondycję oraz wytrzymałość sprawdzili: Amelia Gruza 2a, Wiktoria Janicka 2a, Marta Wyszomierska 2a, Magdalena Cudna 2a, Patrycja Poboży 2a, Julia Ho-Janecka 2a, Dominika Polkowska 2a, Zuzanna Szydłowska 3c, Marta Brzezińska 3c, Julia Szawcow 3c, Andżelika Mich 2f, Olaf Jastrząb 2a, Szymon Turowicz 2d,Hubert Kopeć 6a, Jakub Jaworski 3a, Oskar Włodarski 3a oraz Kacper Marciniak 3h. Wszyscy uczestnicy uzyskali bardzo dobre wyniki. Gratulujemy!!!

Opiekun: Małgorzata Kwiatek

Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września 2017 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji edukacyjnej organizowanej w ramach VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” Głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie wszystkich uczniów do przypomnienia i sprawdzenia znajomości tabliczki mnożenia w formie zabawy oraz dostarczenie niezapomnianych emocji podczas rywalizacji. Eksperci - czwartoklasiści - egzaminowali starszych uczniów. Uczestnicy w czasie przerw losowali karty z przykładami wykorzystującymi tabliczkę mnożenia. Do wyboru mieli trzy poziomy trudności zadań: łatwe z wynikiem w zakresie do 50, trudniejsze do 100 i trudne do 500. Uczestnicy, którzy poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania, zdobywali tytuł MT EXPERT i certyfikat potwierdzający uzyskanie pomyślnego wyniku egzaminu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, bardzo podobała się uczniom. Nad jej przygotowaniem i prawidłowym przebiegiem czuwali szkolni koordynatorzy p. Marta Gałat i p. Anna Matkowska.

ABC Pomocy Chorym

26 września uczennice należące do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięły udział w szkoleniu „ABC Pomocy Chorym” organizowanym przez Ośrodek Hospicjum Domowe w Warszawie. Uczestnicy poznali główne aspekty pracy z osobami nieuleczalnie chorymi oraz zadaniami ośrodków, zajmujących się tego typu opieką. Szkolenie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”, której celem jest rozpowszechnianie informacji na temat działalności hospicyjnej.

AKTYWNI NA START

25 września odbyło się pierwsze zebranie Parlamentu Uczniowskiego. Było to wyjątkowe spotkanie w nowej szkolnej rzeczywistości . Na wspólnym posiedzeniu spotkały się dwie Izby: Młodsza i Starsza. Posłowie z młodszych klas zostali ciepło przyjęci przez starszych kolegów.
Wybrano również prezydium PU. Przewodniczącym został Mateusz Miziołek z klasy 2h , zastępcą - Wojciech Dobrzański z 3g, a sekretarzem - Daria Idźkowska z 3c. Przyjęto również nowy Statut PU i zgłoszono propozycje do planu pracy.
Na końcu spotkania posłowie obu Izb pozowali do wspólnego zdjęcia.
Zapowiada się pracowity rok!

Festiwal Nauki 2017

W dniach 25 – 27 września wszystkie klasy drugie wzięły udział w organizowanym przez warszawskie uczelnie Festiwalu Nauki. Nasi uczniowie odwiedzili m. in. Szkołę Główną Handlową, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie uczestniczyli w zajęciach z zakresu ekonomii, prawa, fizyki, biologii i psychologii. Lekcje prowadzone były przez doświadczonych naukowców, a odbywały się w salach akademickich, dzięki czemu gimnazjaliści mogli przez chwilę poczuć się jak studenci, wysłuchując wykładów i przeprowadzając doświadczenia naukowe. Szkolnym koordynatorem Festiwalu była p. Katarzyna Gajcy.

JESTEŚMY SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE

O tym, że w naszej szkole lubimy podejmować wyzwania, wiedzą wszyscy. Trzy lata temu pani Jolanta Koch zaproponowała Radzie Pedagogicznej udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Wniosek przyjęto i przystąpiliśmy do realizacji planu. Nie sposób zliczyć wszystkich inicjatyw i działań, jakie podejmowaliśmy, by zasłużyć na ten zaszczytny tytuł. Były to dziesiątki spotkań ze specjalistami w dziedzinie żywienia, zdrowego trybu życia, zajęcia sportowe, lekcje biologii i wychowania fizycznego, działania pielęgniarki szkolnej, konkursy, akcje o zasięgu szkolnym, dzielnicowym, a nawet krajowym, happeningi itp. Uczyliśmy się zdrowo żyć, utrwalaliśmy zdrowe nawyki i dobrze się bawiliśmy w myśl zasady: „Szczęśliwy człowiek to zdrowy człowiek”. Z radością informujemy, iż 30 sierpnia 2017r. Kapituła powołana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty przyznała nam Wojewódzki Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, pani pielęgniarce, uczniom i specjalistom, którzy nas odwiedzali i wspierali, za zaangażowanie w realizację projektu.

Gra miejska na dobry początek

Dnia 16 września uczniowie naszej szkoły pod opieką p. B. Stefańskiej zainaugurowali działalność Koła Edukacji Regionalnej. Wzięli udział w grze miejskiej pt. „Białołęka - podróż w czasie” zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Zaopatrzeni w mapki i kartę gry przemieszczali się od cmentarza przy ul. Mehoffera, gdzie odwiedzili powstańczą mogiłę batalionu „Obroża”, aż do średniowiecznego kościoła pw. św. Jakuba i pałac Mostowskich. Ciekawym i dotąd nie odkrytym dla członków koła miejscem były ruiny willi Topolanka czy teren dawnej fabryki chemicznej Ludwika Siessa. Uczniowie wykonywali ciekawe zadania, np. projektowali willę w stylu dworku polskiego, wykazując się umiejętnościami i talentami. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła praca ucznia klasy 3g, Karola Kołodziejczyka.

DZIELNICOWE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

6 września w Szkole Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018 poprzedzona mszą świętą w intencji uczniów i pracowników oświaty. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, m. in. Burmistrz Dzielnicy Targówek Sławomir Antonik, Przewodniczący Rady Dzielnicy Krzysztof Miszewski, członkowie Zarządu Dzielnicy Małgorzata Kwiatkowska i Grzegorz Gadecki, dyrektorzy placówek oświatowych oraz nauczyciele. Podczas spotkania wręczono nagrody najlepszym szkołom, w tym Gimnazjum nr 143 za wysoki wynik egzaminu gimnazjalnego. Doceniono także wysiłek uczniów i wychowawców, nagradzając klasy o najwyższej średniej w roku szkolnym 2016/2017. Z dumą zawiadamiamy, iż wśród wyróżnionych znalazła się klasa 2g z wychowawczynią, panią Niną Siedlecką. Akty mianowania z rąk burmistrza odebrało dwoje naszych nauczycieli p. Magdalena Szyszkiewicz oraz ks. Rafał Miękus. Dziękujemy władzom Dzielnicy Targówek, że po raz kolejny doceniły naszą pracę, a uczniom i nauczycielom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


Rozpczęcie roku szkolnego 2017-2018

„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.”
Stefan Żeromski

Nieustannego pragnienia wiedzy, sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celu oraz samych radości w nowym roku szkolnym uczniom i nauczycielom życzy
Redakcja

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

„Jeszcze tylko lanie od ojca i wakacje!” – to pointa starego dowcipu. Wydaje się, że uczniowie naszej szkoły nie będą mieli takiego problemu. Podczas uroczystości zakończenia roku nagrodziliśmy wielu z nich pamiątkowymi książkami i dyplomami. Wychowawcy docenili nie tylko wysokie wyniki w nauce ale też sukcesy w konkursach, zawodach sportowych czy aktywną działalność na rzecz szkoły i klasy. Najtrudniej było rozstać się z uczniami klas trzecich. Po niejednym policzku popłynęły łzy wzruszenia. Trzecioklasiści odeszli w pięknym stylu: trzydziestu sześciu uczniów osiągnęło w tegorocznym egzaminie gimnazjalnym stuprocentowy wynik, a Patryk Kuchta i Mikołaj Liberadzki z klasy 3e zaliczyli po trzy części egzaminu na 100%. Gratulujemy!
Życzymy, by radosna atmosfera tego dnia towarzyszyła wam przez całe wakacje! Do zobaczenia we wrześniu!

12. ORZEŁ TARGÓWKA Z G143

Z dumą informujemy, że uczennica klasy 2j Kinga Bochińska została laureatką prestiżowej nagrody „Orzeł Targówka”, przyznawanej uczniom za wybitne osiągnięcia i wyniki w nauce. 20 czerwca podczas uroczystej gali odebrała statuetkę z rąk pana Burmistrza Sławomira Antonika. To już dwunasty „Orzeł” w historii naszego gimnazjum, ale pierwszy zdobyty przez uczennicę drugiej klasy. Kinga to przede wszystkim humanistka – laureatka Konkursu Polonistycznego Mazowieckiego Kuratora Oświaty, licznych konkursów recytatorskich, ale także fizycznych i sportowych. Zadziwia inteligencją, kulturą osobistą i skromnością. Cieszymy się z jej sukcesu, serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych!

„Trzymaj Formę” – WYSTAWA W URZĘDZIE DZIELNICY

Na zakończenie roku szkolnego podsumowaliśmy program „Trzymaj Formę”. W Urzędzie Dzielnicy Targówek zawisła wystawa pt.”Na Bartniczej Trzymają Formę” ilustrująca działania szkoły w ramach programu.

Strona [1] [Archiwum działu aktualności]


WspółpracujemyCertyfikaty

Varsavianistyczna szkoła(klik)


Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją(klik)

EFS

Szkolna pracownia komputerowa i Centrum Multimedialne zostały wyposażone w komputery współfinansowane z

Adres szkoły
Gimnazjum nr 143 z Oddziałami Integracyjnymi
im. I.J. Paderewskiego

03-358 Warszawa
ul. Bartnicza 8
tel./fax (0-22) 811-19-12
mail: sekretariat143@op.pl an image